BALKAN | 2022’de dünya çapında 66 gazeteci öldürüldü.

2022 yılının gazetecilerin güvenliği açısından “yıkıcı” bir yıl olduğuna dikkat çeken Uluslararası Basın Enstitüsü, bu yıl 66 gazeteci ve basın çalışanının görev başında öldürüldüğünü duyurdu.

Merkez ofisi Viyana, Avusturya’da Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI), yazılı bir açıklamada Bu yıl meslekleri nedeniyle öldürülen basın mensuplarıveriler paylaşılır.

2021 yılında öldürülen gazeteci sayısının 45 olduğu belirtilirken, bu yıl sayının 66’ya yükseldiği belirtilen açıklamada, bu ürkütücü artışa dikkat çekildi.

Rusya-Ukrayna savaşında 9 gazeteci öldü

Meksika’da bu yıl 14 gazetecinin öldürüldüğünü, Rusya-Ukrayna savaşını 9 basın mensubunun takip ettiğini paylaşan IPI, sayıların artmasında iki bölgedeki kayıpların büyük rol oynadığını söyledi.

El Cezire TV’nin tecrübeli kadın muhabiri Shirin Abu Akile’nin İsrail güçleri tarafından Mayıs 2022’de Batı Şeria’da gerçekleştirilen bir operasyonda öldürülmesinin yılın en korkunç olayı olduğuna değinilen açıklamada, ” Devletlerin gazetecilere yönelik saldırı durumlarında adaleti sağlamaları, basına yönelik şiddet için verimli zemin oluşturmaz diye devam ediyor. IPI, dünyanın dört bir yanındaki yetkilileri cezasızlığın sona ermesini ve gazetecilerin korunmasını sağlamaya çağırıyor.” ifadesi yer aldı.

IPI’nin 1997’den beri öldürülen gazetecilerle ilgili rapor ve araştırmalar hazırladığına değinilen gazetecilere yönelik şiddetin küresel bir sorun olduğu ve faillerin cezasız kalmasının şiddetin önünü açtığı vurgulandı.

AAA

İlginizi Çekebilir