BALKAN | AB, 2022’de savaşın, enerji krizinin ve enflasyonun sonuçlarıyla mücadele ediyor

Rusya’nın doğalgaz arzını kısması Avrupa’da ciddi bir enerji krizine neden oldu. Birçok Avrupa ülkesinde nüfusun satın alma gücündeki hızlı düşüş, kıtada yıllardır görülmemiş ölçekte protestolara yol açtı.

Avrupa Birliği (AB), 2022 yılını Rusya ile yaşanan gerilimden enerjiye, ekonomiden güvenlik ve göçe kadar pek çok sınavla geçti.

2022, Fransa’nın AB Dönem Başkanlığı ile başladı. 14 yıl sonra Fransa’nın gündeminde AB’nin güvenlik ve savunma özerkliğinin güçlendirilmesi, AB’nin dış sınırlarının daha iyi korunması, yasa dışı göç ve geri dönüşlere karşı önleyici ve acil önlemler yer alıyordu.

Bu önceliklerin belirlenmesinde, 2021 yazında ABD’nin ardından NATO’nun Afganistan’dan çekilmesi ve yıl ortasında Fransa’nın ABD-İngiltere denizaltı anlaşmasından çekilmesiyle ortaya çıkan AUCUS kriziyle, Belarus yönetimi AB’nin dış sınırlarına gönderildi.Tehdit etkili oldu.

Ancak 2021’in sonlarına doğru Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri tahkimatı bu ülke ile gerilimi giderek artırmış ve AB’nin 2022’de başka boyutlarıyla Rusya ile olan ilişkilerine odaklanmasına neden olmuştur.

AB, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması halinde “bedelini ağır ödeyeceğini” ve ekonomik ve siyasi yaptırımlara ilişkin kararın günler içinde verileceğini defalarca yineledi.

24 Şubat’ta Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırmasıyla gerilim doruk noktasına ulaşmış ve son 2 yıldır Covid-19’un sonuçlarıyla mücadele eden AB, özellikle sağlık ve güvenlik alanlarında yeni zorlukların önünü açmıştır. ekonomi ve enerji.

Enerji ve enflasyonist kriz

2022 yılında AB ülkeleri enerji ve enflasyon krizlerini birlikte yaşadı. Enerjide dışa bağımlı Avrupa ülkeleri, özellikle 2022 yılının ilk aylarından itibaren doğalgaz ve elektrik fiyatlarında hızlı artışlar yaşadı.

Yükselen enerji fiyatları karşısında çaresiz kalan Avrupa ülkelerinde enflasyon da yükseliş trendine girmiş ve böylece Avrupa’da enflasyon Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) %2 olan hedefinin üzerine çıkmıştır.

AB ve Avro Bölgesi’nde enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle hızlanan enflasyonla yılın ilk ayında rekor kırdı. Artan enerji fiyatları diğer ürünlere yansımaya başladı.

Enerjinin yanı sıra önemli miktarda gıdayı Rusya ve Ukrayna’dan tedarik eden AB, un ve tereyağı gibi temel ürünlerdeki fiyat artışlarını engelleyememiş, artan enerji ve gıda fiyatları enflasyonun zirve yapmasına neden olmuştur. Avrupa’da.

Yıl içinde neredeyse her ay zirvesini yenileyen enflasyon, Kasım ayında AB’de %11,5’e, Euro Bölgesi’nde ise %10,6’ya ulaşarak yeni rekorlar kırdı. Böylece Euro Bölgesi’nde enflasyon, AB’nin veri topladığı son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve bazı Avrupa ülkelerinde enflasyon son 50 yılın rekorunu kırdı.

protestolar başladı

Enflasyondaki hızlı yükseliş vatandaşların büyüme ve satın alma gücünü olumsuz etkilerken, özellikle gıda ve enerji enflasyonu Avrupalıları etkiledi.

Bu durum yıl boyunca devam ederken, birçok Avrupa ülkesinde işçilerin satın alma gücü hızla geriledi ve yıllardır görülmemiş boyutlarda protestoları tetikledi.

Vatandaşlar, genellikle enflasyonist koşullarda eriyen ücretlerde derhal artış ve aşırı yüksek gaz ve elektrik fiyatlarına müdahale çağrısında bulundu.

9 paket yaptırım

Şubat ayında başlayan savaşın ardından AB, Rusya’ya karşı bir dizi ekonomik yaptırım uyguladı. 2022’de AB, Rusya’ya karşı toplam 9 farklı yaptırım paketi getirdi.

Paketlere enerji eklenirken, savaş öncesi kömürün yüzde 45’ini, doğalgazın yüzde 40’ını ve petrolün yüzde 25’ini Rusya’dan sağladığı için sonuç Avrupa’yı sıkıntıya soktu.

AB yaptırımlarına yanıt olarak Rusya, Avrupa’ya doğal gaz arzını büyük ölçüde keserek doğal gaz arzını savaş öncesi seviyelerine göre %80 oranında azalttı. Arzın azalmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinin enerji maliyetleri arttı.

Avrupa’da gaz fiyatları 2021’in başında MWh başına 16 Euro’dan Ocak başında 65 Euro’ya yükseldi. Ağustos ayında rekor kırarak 346 euro ile zirve yapan benzin fiyatları şimdi 105 euro. Yakın gelecekte gaz fiyatlarında ciddi bir düşüş beklenmiyor.

Artan elektrik fiyatları

Artan doğalgaz fiyatları elektrik fiyatlarına da yansırken, Avrupa ülkelerinde geçen yılın başında 50 avro civarında olan megavatsaat elektriğin maliyeti bu yıl başında 200 avroya çıktı. Büyüme savaşla birlikte hızlandı ve Ağustos ayında 700 avro seviyesini aştı. Yılın son aylarında bu gösterge bir miktar gerilese de vatandaşların elektrik faturaları birkaç kat arttı.

Enerji krizine karşı çeşitli önlemler almaya çalışan AB ülkeleri, gaz tüketimini yüzde 15 oranında kısma, yer altı gaz depolarını doldurma, binalarda sıcaklığı düşürme ve ışıkları söndürerek enerji tasarrufu yapma kararı aldı.

Birçok AB ülkesi de enerji vergilerini düşürmek, fiyatları sınırlamak ve yoksullara ödeme yapmak gibi çeşitli önlemler aldı.

Kömür ve nükleer enerji geri döndü

Yıllardır iklim değişikliğine karşı enerji arz güvenliğini sağlamak yerine çevresel dönüşüm politikalarına yönelen Avrupa ülkeleri bu yıl tutumlarını değiştirmek zorunda kalarak daha önce kapatılan kömür madenlerini ve uygun fiyatlı elektrik santrallerini devreye almaya başladılar. Bu da Avrupa ülkelerinin elektrik üretiminde kömürün payını artırdı.

Enerji krizi nükleer enerjiden çıkmak için plan ve programlarda değişikliğe de neden olmuştur. 2011’deki Fukuşima sızıntısının ardından nükleer santrallerin güvenliğinden endişe duyan ve santrallerini kapatan Avrupa ülkeleri bu konuda geri adım attı.

Enerji krizi nedeniyle birçok Avrupa ülkesi nükleer santrallerinin ömrünü uzatmaya ve nükleer enerji yatırımları için yeni planlar hazırlamaya başladı.

Sanayinin çarkları yavaşladı

Hızla yükselen doğal gaz ve elektrik fiyatları da Avrupa ağır sanayisini benzeri görülmemiş bir krize sürükledi. Yüksek faturalarla karşılaşan demir, çelik, gübre, alüminyum, çinko, cam gibi kritik sektörlerdeki fabrikalar, artan enerji fiyatları ve belirsizlik nedeniyle üretim sıkıntısı yaşadı.

Geçen yıla göre 10 kat daha fazla enerji maliyetiyle karşı karşıya kalan fabrikalar, üretim kesintilerini, iş kesintilerini ve uzun vadeli planlarını yeniden değerlendirdi.

Bu sektörlerdeki şirketler, üretimlerini daha uygun fiyata enerji tedarik edebilecekleri Avrupa dışındaki ülkelere yönlendirmeye başladılar.

Ekonomi algısı kötüleşti

Ekonomideki sorunlar AB ülkelerinde vatandaşlar arasında yapılan anketlere de yansıyor.

Avrupa ülkelerinde düzenli olarak yapılan Eurobarometer anketinde ülke ekonomisini kötü bulanların oranı yüzde 64 olurken, AB ekonomisini kötü bulanların oranı yüzde 51 oldu.

Anketler, Avrupalıların başlıca korkularının artan fiyatlar, enflasyon, artan hayat pahalılığı ve enerji olduğunu gösterdi.

Savunma ve güvenlik mercek altında

Neredeyse 80 yıl sonra savaşın Avrupa kıtasına geri dönmesiyle birlikte, AB’nin zaten var olan güvenlik kaygıları da yoğunlaştı ve AB, özerklik için çalışırken ABD ve NATO ile işbirliğini derinleştirmenin önemini sık sık vurguladı.

24-25 Mart tarihlerinde AB’nin başkenti Brüksel, ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla AB, NATO ve G7 liderleri zirvesine ev sahipliği yaptı.

AB liderleri, zirvede sayıları 5.000’e varabilen ve düzenli tatbikatlar gerçekleştirebilen kara, hava ve deniz birimlerinden oluşan bir “hızlı konuşlandırma kuvveti” oluşturulması çağrısında bulunan Stratejik Pusula’yı operasyonel kılavuz olarak kabul ettiler.

AB üyesi ülkeler İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreci, 2022’de AB güvenliğinin geleceğini belirleyen tartışmaya da damgasını vurdu.

Birçok AB üyesi, uzun yıllardır NATO ile yakın ilişkileri olan bu iki ülkenin üyeliğini destekledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 8 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşın AB’nin kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu kapasiteye sahip olmadığına dair “ciddi bir uyandırma çağrısı” olduğunu söyledi.

göç dalgası

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı yeni bir göç sorunu yarattı. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 8 milyon kişi AB ülkelerine göç etti.

AB tarihinde ilk kez devreye alınan geçici koruma statüsü sayesinde Ukraynalılar, AB ülkelerinde oturma ve çalışma izni alabilmenin yanı sıra eğitim ve sağlık hizmetlerine de erişebilmiştir.

Ukraynalılara sosyal yardım, barınma yardımı ve geçim yardımı gibi yardımlar da sağlandı. Suriye, Afganistan, Irak veya Afrika gibi yerlerdeki silahlı çatışmalardan kaçanların “geri itme” gibi uygulamalardan geçmeden AB’ye girebildikleri düşünüldüğünde, bazı ülkelere sığınma bile teklif edilmiyor ve sadece yüzde 40’ı kabul ediliyor ve AB, Ukraynalılara ayrıcalıklı muamelesi nedeniyle eleştirildi.

Akdeniz’de göçmenleri taşıyan Ocean Viking kurtarma gemisinin İtalya ile Fransa arasında krize yol açmasının ardından alevlenen ve büyüyen yasa dışı göç krizine yıl sonu itibarıyla AB gündeminde kalıcı çözüm önerileri yer aldı.

Yeni aday ülkeler eklendi

Ukrayna savaşın ilk gününden itibaren AB’ye katılma isteğini açıklarken, üye ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle AB uzun süre sinyal vermedi.

Ukrayna 28 Şubat’ta, Moldova ve Gürcistan ise birkaç gün sonra üyelik başvurusunda bulunurken, Avrupa Konseyi 23 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesine karar verdi. 15 Aralık’ta AB liderler zirvesinde Bosna-Hersek’e aday statüsü verildi. Aynı gün Kosova resmen üyelik başvurusunda bulundu.

Aşırı Sağın Yükselişi

2022’de birçok AB ülkesinde seçimler yapılırken Fransa, İsveç ve İtalya’da aşırı sağcı adayların oyları arttı.

Fransa’da aşırı sağcı Marine Le Pen oyların yüzde 41,5’ini alırken, İsveç’te aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD) ülkedeki ikinci büyük parti oldu ve İtalya’da George Meloni iktidara geldi. Dikkat.

Avrupa Parlamentosu ile ilgili yolsuzluk soruşturması

AB, bir Yunan milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama davasında Belçikalı yetkililer tarafından 9 Aralık’ta gözaltına alınması karşısında dehşete düştü.

3 kişinin daha gözaltına alındığı ve 1,5 milyon avroluk nakit paranın ele geçirildiği soruşturma, AB kurumlarının güvenilirliğini sorgulattı.

AAA

İlginizi Çekebilir