BALKAN | AB, Avrupa’daki uyuşturucu kıtlığıyla mücadele etmek için ‘toplu alım’ seçeneğini değerlendiriyor

Avrupa Birliği Komisyonu (AB), bazı AB ülkelerindeki antibiyotik gibi ilaç kıtlığını gidermek için Covid-19 aşılarında olduğu gibi toplu alımlar yapmayı düşünüyor.

AB Sağlık Komisyonu Üyesi Stella Kyriakides, Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda düzenlenen “Avrupa’da solunum yolu enfeksiyonlarında artış ve ilaç kıtlığı” konulu oturumda konuştu.

Bazı AB ülkelerinde antibiyotik ve pediatrik ağrı ve ateş düşürücülerin bulunabilirliği konusunda sorunlar olduğunu söyleyen Kyriakides, bunun küresel bir sorun olduğunu ve ilaç sektörü ile temas halinde olduklarını söyledi.

Kyriakides, sorunun ana nedenlerinin, yetersiz üretim kapasitesinin yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarındaki artışın neden olduğu hızlı talep artışı olduğunu söyledi.

Üye ülkeler ve ilaç üreticileri ile iş birliği içinde sorunun aşılması için çalıştıklarını ifade eden Kyriakides, “Gerekirse Covid-19 salgınında olduğu gibi üye ülkeler adına ortak toplu alımlar gerçekleştirebileceklerini” söyledi.

Kyriakides ayrıca ilaç temini ile ilgili sorunu hem mevzuat değişiklikleri hem de yeni mevzuatla çözmeye çalışacaklarını söyledi.

AB Komisyonu, Covid-19 salgınıyla bağlantılı olarak toplu aşı ve ilaç alımları gerçekleştirerek üye ülkelere ulaştırılmasını sağladı.

Covid-19’un etkisinin azaldığı Avrupa’da grip ve solunum yolu hastalıklarındaki ciddi artış sağlık sektörünü ciddi şekilde zorluyor. Bazı Avrupa ülkelerinde antibiyotik, analjezik ve kortikosteroid gibi ilaçların temininde zorluklar yaşanmaktadır.

Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra birçok Avrupa ülkesinde “RSV” adı verilen bir solunum yolu virüsü, başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde ağır hastalığa neden olmaktadır.

AAA

İlginizi Çekebilir