BALKAN | AB dışişleri bakanları Ukrayna ana gündemiyle görüştü

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Ukrayna’ya ek mali ve askeri yardım sağlanması, özel savaş suçları mahkemesi kurulması ve nükleer güvenliğin sağlanması başta olmak üzere savaştaki son gelişmeleri tartışıyor.

Fransa, Almanya, Belçika, İspanya ve Slovenya Dışişleri Bakanları, AB dışişleri bakanlarının bu yılki ilk toplantısı öncesinde basın açıklamaları yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, ülkesinin Ukrayna’ya başta askeri olmak üzere ekonomik, mali, diplomatik, siyasi ve insani yardım sağlamaya devam edeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un söz verdiği gibi AMX-10 RC hafif muharebe teslimatının gerçekleştirileceğini söyledi. tanklar zaten yakın gelecekte. Bu yardımın kapsamı.

Görüşmede 500 milyon avroluk yardımın tahsis edilmesini görüşeceklerini söyleyen Colonna, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçu işleyip işlemediği konusundaki çalışmalarını her anlamda desteklediklerini kaydetti.

Köşe, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçları işlediğini iddia etti.

İran’daki duruma değinen Colonna, önceki kararlara ek olarak İranlı yetkililere yaptırım uygulanacağını ve AB misyonunun Ermenistan’daki görev süresinin uzatılmasını da görüşeceklerini söyledi.

Rusya’ya karşı Ukrayna’ya destek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Burbock da “Ukrayna’ya bakan herkesin son günlerde füze uyarısı nedeniyle Ukrayna haritasının tamamının kırmızıya boyandığını göreceğini” belirterek, “Bütün ülke Rus rejiminin saldırısı altında. . Rusya’da (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) acımasız bir savaşın başlamasından 11 ay sonra Putin, Ukrayna’yı yok etmeye yönelik kanlı planından geri adım atmadığını açıkça ortaya koyuyor.” dedim.

Uluslararası toplumun Ukrayna’yı kazanan yapmak için elinden gelen her şeyi yapmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Burbock, uluslararası ortakların Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkını desteklemek için birlikte çalışmasının önemli olduğunu kaydetti.

Ukrayna’da nükleer güvenliğin sağlanması

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, “Ukrayna’ya koşulsuz askeri yardımımızı yineliyoruz” dedi. dedim.

Lahbib, “Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarının uluslararası mahkemeye taşınması konusunu görüşeceğiz” dedi. ifadesini kullandı.

Belçikalı bakan, görüşme çerçevesinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi ile Ukrayna’daki bir nükleer santralin güvenliği konusunda gayrı resmi görüşmeler yapıldığını söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albarez, “İspanya, IAEA’nın Ukrayna’da nükleer güvenliği sağlamaya yönelik tüm çabalarını destekliyor. IAEA, nükleer silahların yayılmasına karşı mücadelede kritik bir rol oynuyor ve uluslararası barış ve güvenliğe katkıda bulunuyor.” dedim.

Görüşmede Filistin ve Karadağ da ele alınacak.

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fayon da toplantıda Ukrayna için 500 milyon avroluk yeni bir yardım paketinin ele alınacağını kaydetti.

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyya ile de görüşeceklerini vurgulayan Fajon, “Filistin topraklarında çok sayıda sivil ölümü ve gerilimi görüyoruz. Filistin halkına desteğimizi kesinlikle ifade edeceğiz.” dedi.

Toplantıda Karadağ’da uzun süredir devam eden siyasi krizin de ele alınacağını kaydeden Fayon, ülkenin yetkin bir anayasa mahkemesi kurması ve AB yoluna geri dönmesi için ülkeye destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir