BALKAN | AB, dönüşümlü olarak Macaristan cumhurbaşkanlığının olası ertelenmesini tartışıyor

Avrupa Birliği’nde (AB), Macaristan’ın gelecek yıl kabul edilecek olan AB Dönem Başkanlığı’nın hukukun üstünlüğü ve AB değerlerine bağlılık kaygıları nedeniyle erteleneceği tartışılıyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Yurova, Genel İşler Konseyi toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Yurova, AB ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanları toplantısında Polonya ve Macaristan’da hukukun üstünlüğü ve AB değerlerine bağlılığın ana gündem maddesi olduğunu söyledi.

Polonya’da hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ile ilgili durumun hala büyük endişe kaynağı olduğunu vurgulayan Yurova, Macaristan’da yapılan bazı reformlar sonucunda ancak medya bağımsızlığı gibi konularda bazı olumlu değişikliklerin görüldüğünü söyledi.

Gazetecilerin, Macaristan’ın Temmuz 2024’ten itibaren kabul edeceği AB Konseyi başkanlığının ertelenmesine yönelik yasa tasarısının Avrupa Parlamentosu’nda (AP) oylanıp oylanmayacağı ve görüşmede böyle bir olasılığın görüşülüp görüşülmediği sorusuna Yurova, “Biz yapmadık. Bunu Komisyonda tartışın. Anlaşmalara uygun hareket edeceğiz.” cevap verdi

Yurova, gazetecilerden birinin Komisyon’un bunu teklif etme hakkına sahip olduğunu hatırlatmasının ardından, “Bunu henüz tartışmadık” dedi. söz konusu.

“Koşullandırma mekanizması” prosedürünü tanıttı

Macaristan, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ilkelerden geri adım atmakla uzun süredir AB tarafından eleştirildi.

2018’de AB, Macaristan’ın Avrupa Konseyi’nde oy kullanma hakkından mahrum bırakılmasını sağlayan “nükleer seçenek” olarak anılan 7. Maddeyi uygulama sürecini başlattı.

Nisan 2022’de, AB fonlarının kötüye kullanılmasıyla ilgili uzun süredir devam eden endişeler nedeniyle, Budapeşte yönetiminin bütçesinden pay alınmasını sağlayan bir “şartlılık mekanizması” prosedürü uygulamaya kondu.

Almanya’nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Anna Luhrmann bugünkü toplantının açılışında, “Macaristan’ın ne kadar başarılı bir şekilde başkanlık edebileceği konusunda şüphelerim var” dedi. Sözleri dikkatimi çekti.

AAA

İlginizi Çekebilir