BALKAN | AB, kritik teknoloji projeleri için 8,1 milyar Euro’luk devlet desteğini onayladı

Avrupa Birliği (AB), başta Almanya olmak üzere 14 üye ülkede 56 şirketin mikroelektronik ve iletişim alanındaki ortak projelerine toplam 8,1 milyar avroluk devlet desteğini onayladı.

AB Komisyonu, mikroelektronik ve iletişim teknolojilerinin araştırılmasına, yenilenmesine ve kurulumuna yardımcı olacak Birliğin kamu destek kurallarına uygun olarak yeni projelerin onaylandığını duyurdu.

Açıklamada, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Malta, Hollanda, Polonya, Romanya, Slovakya ve İspanya tarafından ortaklaşa “Avrupa Ortak Çıkarına Yönelik Önemli Projeler” hazırlandığı ifade edildi. Bu ülkelerin projeleri, kamu maliyesindeki milyar avronun %8,1’ini oluşturmaktadır.

56 şirketin 68 farklı projeyi hayata geçireceğinin belirtildiği açıklamada, projelerin hayata geçirilmesi için devlet desteğinin yanı sıra özel sektörden 13,7 milyar euro alınmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, projelerin dijital ve yeşil dönüşüme katkı sağlayacak yeni mikroelektronik ve iletişim çözümleri üreteceği, enerji verimli ve kaynak tasarrufu sağlayan elektronik sistemler ve üretim yöntemleri geliştireceği kaydedildi.

Projelerin 5G, 6G, otonom sürüş, yapay zeka ve kuantum bilişim gibi alanlarda teknolojik atılımlara yön vereceğini belirten projeler kapsamındaki ilk yeni ürünlerin 2025 yılında piyasaya sürüleceği ve tüm projelerin 2020 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. 2032. .

Proje katılımcıları arasında Airbus, ASML, Bosch, Ericsson, Nokia, Renault, Valeo gibi büyük firmalar da bulunuyor.

Almanya Ekonomi Bakanlığı da bu vesileyle bir açıklama yaparken, AB Komisyonu’nun ülkedeki yeni teknolojileri destekleme planının onaylanmasının ardından 31 mikroelektronik projesi için yaklaşık 4 milyar avro tahsis edileceğini de söyledi.

AB üye devletlerinin devlet desteğini nasıl sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu’nun yetkisindedir.

Üye Devletler, kamu sübvansiyonlarını ancak rekabete halel getirmeyecek şekilde ve kamu yararına olduğu durumlarda AB’nin onayı ile kullanabilirler.

AAA

İlginizi Çekebilir