BALKAN | AB, nakit ödemeleri 10.000 avro ile sınırlamaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler, nakit ödemeleri 10.000 € ile sınırlamayı ve 1.000 € üzerindeki kripto işlemlerini sıkı bir şekilde kontrol etmeyi kabul etti.

Avrupa Konseyi, üye ülkelerin kara para aklama ve terörün finansmanını önlemek için mali sisteme katı kurallar getirecek yeni bir düzenleme üzerinde müzakerelerde anlaştığını duyurdu. Buna göre, mevcut düzenleyici çerçevenin kapsamı genişletilecek ve boşluklar doldurulacaktır.

AB üye ülkelerinde finansal işlemler için daha katı kurallar geçerli olacak. Suçluların kara para aklamasını zorlaştırmak için AB ülkelerinde büyük miktarlarda nakit ödemeler sınırlandırılacak.

AB ülkelerinde 10.000 avroyu aşan nakit ödemeler yasaklanacak. Üye Devletler, nakit ödemeler için 10.000 Euro’nun altında bir limit belirleyebilecekler.

Kuyumcular aracılığıyla kara para aklama daha da zorlaşacak.

AB, kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele konusundaki kurallarını tüm kripto endüstrisini kapsayacak şekilde genişletebilecek.

Kripto varlık servis sağlayıcıları, müşterileriyle uygun şekilde ilgilenmelidir. Bu çerçevede, kripto hizmet sağlayıcılarından müşterileri hakkındaki gerçekleri ve bilgileri doğrulamaları istenecektir.

Kripto varlıklarda kişisel verilerin gizliliği zorlaşacak

Kripto varlıkları ticareti yaparken kimliği gizlemek daha da zorlaşacaktır. Kriptografik hizmet sağlayıcılarının, değeri bin avroyu aşan işlemler gerçekleştiren müşteriler için durum tespiti yapmaları istenecek.

Kara paranın aklanmasının önlenmesi konusunda uluslararası standardı belirleyen Kara Para Aklama Konusunda Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) listesinde yer alan üçüncü ülkeler de AB listesine dahil edilecek. Bu çerçevede, FATF’nin kara ve gri listelerini yansıtacak şekilde AB kara ve gri listeleri oluşturulacaktır.

Bu aşamadan sonra, söz konusu yönetmeliği tamamlamak için Avrupa Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakereler gerçekleştirilecek.

İki kurum ortak bir yasal metin üzerinde anlaştıktan sonra yönetmelik resmi olarak onaylanacak ve yürürlüğe girecek.

Şu anda AB’de nakit ödemelerde herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak birçok Üye Devlet kendi sınırlarını belirlemektedir.

Fransa’da 1.000 Euro’ya, İtalya, Belçika ve Portekiz’de 3.000 Euro’ya ve Polonya’da 15.000 Euro’ya kadar nakit ödeme yapabilirsiniz.

Bu limitlerin üzerindeki ödemeler için bankacılık sistemini kullanmanız gerekmektedir.

Şu anda Almanya’da nakit ödemelerde herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak 10.000 € üzerindeki ödemeler için kimlik belgesi gereklidir.

AAA

İlginizi Çekebilir