BALKAN | AB önümüzdeki kışı atlatmak için gaz tüketimini kısmalı

Avrupa Birliği’nin (AB) önümüzdeki kış dönemini atlatabilmesi için doğalgaz tüketimini azaltıcı tedbirler almaya devam etmesi gerektiği belirtildi.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel’in “Avrupa’nın 2023 Gaz Tahmini” başlığıyla yaptığı bir araştırma yayınlandı.

Araştırmaya göre, geçen yıl alınan acil durum önlemleri ve ılık geçen kış ayları nedeniyle AB’de bu kış bir enerji krizi çıkma ihtimali azaldı.

Önümüzdeki kışa ilişkin görünümün henüz netlik kazanmadığı araştırmaya göre, AB’nin önümüzdeki kış için gaz tüplerini doldurmak, tüketimi azaltmak ve LNG tedariğinde Çin ile rekabet etmek zorunda kalabileceği tahmin ediliyor.

Aynı zamanda özellikle gaz depolama tesislerinin 1 Ekim 2023 tarihine kadar yüzde 90 oranında dolu olması gerekiyor.

Önümüzdeki kış bir enerji krizi yaşamamak için AB’nin 31 Mart 2023’te süresi dolacak olan gaz talep kesintisi kararını uzatması ve depoları doldurmak için gaz talebini kısması gerekiyor.

Önümüzdeki kış, Rusya’dan boru hatları yoluyla doğal gaz akışının mevcut seviyelerde kalması ve sıcaklıkların mevsim normallerinde kalması durumunda AB’nin gaz talebini yüzde 13 oranında azaltması gerekiyor.

Rusya’dan boru hatlarıyla sağlanan doğal gazın tamamen kesilmesi ve kışın soğuk geçmesi durumunda daha sert önlemler alınması gerekeceği ve bu durumda AB’nin krizi atlatmak için gaz ihtiyacını yüzde 26 oranında kısmak zorunda kalabileceği tahmin ediliyor. kış dönemi

Öte yandan, AB’nin doğal gaz talebini yüzde 15 oranında azaltma kararının uygulanması için önümüzdeki ay son tarih. Üye Devletlerin bu süreyi uzatması bekleniyor.

AB’de kış döneminin sonunda gaz depolarındaki doluluğun geçen yıla göre daha yüksek olması bekleniyor. Gaz tüpleri şu anda yaklaşık yüzde 73 dolu. Bu yıl, AB ayrıca doğal gaz alımı için ortak sözleşmeler yapmaya başlayacak.

AAA

İlginizi Çekebilir