BALKAN | AB, ormansızlaşmaya neden olan ürünleri yasaklayacak

Hurma yağı, sığır eti, kereste, kahve, kakao, kauçuk, soya ve çikolata, mobilya ve kağıt gibi ürünlerin ormanlara zarar vermeden üretilmesi gerekecek.

Avrupa Parlamentosu (AP), ormanlara zarar vererek üretilen soya fasulyesi, sığır eti, hurma yağı, kereste, kakao ve kahve gibi çeşitli ürünlerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ithalatını yasaklayan bir yasayı onayladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’da düzenlenen Genel Kurulu’nda dünya genelinde ormansızlaşmanın önlenmesi, iklim değişikliği ile mücadele ve biyoçeşitlilik kaybının önlenmesi için hazırlanan yasa 552 oyla kabul edildi.

Yasaya göre, AB pazarlarında satılan ürünler dünya çapında ormansızlaşmaya neden olmamalıdır. Şirketler, ormansızlaşmaya ve orman bozulmasına neden olmayan ürünleri AB pazarında satabilecek.

Özellikle hurma yağı, sığır eti, kereste, kahve, kakao, kauçuk ve soya fasulyesi ile çikolata, mobilya, kağıt ve deri gibi ürünler ormansızlaşmaya katkıda bulunmayacaktır.

Söz konusu ürünleri AB pazarına tedarik edenler için bir özen yükümlülüğü gerekecektir.

31 Aralık 2020’den sonra yalnızca ormansızlaştırmaya veya ağaç kesmeye tabi olmayan arazilerde üretilen ürünlerin AB pazarına girmesine izin verilecektir.

AB, bu ürünleri üreten ülkeleri düşük, normal ve yüksek riskli olarak sınıflandıracak.

Risk kategorisi, denetim taahhüdünün seviyesini belirleyecektir. Belirlenen kurallara uymayan şirketler, bir AB ülkesindeki yıllık cirosunun yüzde 4’üne kadar para cezasına çarptırılabilir.

Belirtilen yönetmelik, AB ülkelerinin resmi onayından sonra AB Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girecektir.

AAA

İlginizi Çekebilir