BALKAN | AB, savaşın birinci yıldönümünde Ukrayna’ya destek sözü verdi

Avrupa Birliği (AB), savaşın birinci yıldönümünde Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’ya desteğini sürdürme sözü verdi.

Birliğe üye devletlerin oluşturduğu AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, AB’nin hızlı ortak alımlar da dahil olmak üzere Ukrayna’yı siyasi, ekonomik ve askeri olarak desteklemeye devam edeceği vurgulandı.

Açıklamada, Ukrayna’nın toparlanmasının da destekleneceği, dondurulan Rus varlıklarının AB ve uluslararası hukuka uygun olarak kullanılması için çaba gösterileceği belirtildi.

Açıklamada, Rusya üzerindeki baskının artırılacağı ve bu amaçla Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketinin kabul edileceği ve AB yaptırımlarını ihlal edenlere yönelik tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Açıklamada, “Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin barışçıl formülünü destekliyoruz. Uluslararası ortaklarla birlikte Ukrayna’nın zaferini, uluslararası hukuka saygıyı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve barışının yeniden tesis edilmesini, Ukrayna’nın yeniden tesis edilmesini ve adaletin zaferini sağlayacağız. O güne kadar durmayacağız.” ifadesi yer aldı.

Ukrayna bayrağının renklerinde AB binaları

Savaşın birinci yıldönümünde Brüksel’deki AB binaları, Ukrayna’ya destek ve dayanışma göstermek için Ukrayna bayrağının renklerinde aydınlatıldı.

AB Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu binalarına sarı ve mavi ışıklar yansıtılarak Ukrayna bayrağı görselleri oluşturuldu.

Bazı Ukraynalılar da savaşta ölen çocukları anmak için tören düzenleyerek AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’na mum ve oyuncak bırakarak, kaçırılan Ukraynalı çocuklar için nöbet tuttu.

AAA

İlginizi Çekebilir