BALKAN | AB, sığınma talebi reddedilenlerin iadesi için strateji hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları, sığınma talepleri reddedilenlerin ülkelerine geri gönderilmesi için çalışıyor.

Avrupa Birliği (AB) İçişleri Komisyonu Üyesi Ylva Johansson, AB içişleri bakanlarını bir araya getiren gayrı resmi toplantının ilk gününün sonunda İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenegaard ile ortak basın toplantısı düzenledi. İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya geldiler.

Geçen yıl 330 bin kişinin AB’ye yasa dışı yollardan girdiğinin altını çizen Johansson, “2022’de AB’de 924 bin sığınma başvurusu kaydedildi. Bu, AB’ye yasa dışı girişlerin 3 katı.” dedim.

Johansson, çoğunun uluslararası korumaya ihtiyaç duymayan kişiler olduğunu ve yüzde 60’ının başvurularının olumsuz sonuçlanacağına inandığını söyledi.

Avrupa Komisyonu temsilcisi devam etti:

“Uluslararası korumaya ihtiyaç duymadıkları ülkelerden gelip sığınma başvurusunda bulunan ve kabul merkezlerini kullanan insanlar bundan boğuluyor. Bu, pek çok Üye Devletin şu anda gerçekten de baskı altında olduğu anlamına geliyor. Ayrıca 4 milyon Ukraynalı mülteciyi de kabul ediyoruz.”

Menşe ülkelerden geri kabul talebinin düşük olduğuna işaret eden Johansson, “Menşe ülkelerden gelen geri kabul talepleri, geri dönüş kararlarının sadece yüzde 16’sını oluşturuyor. Üye Devletlerin bir seyahat belgesi düzenleyebilmelerini veya AB tarafından verilmiş bir seyahat belgesini kabul edebilmelerini sağlamak için menşe ülkeye ulaşmaları önemlidir.” değerlendirmesini yaptı.

Üçüncü ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesi

İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenegaard, “Birçok üye ülkenin kapasitesi baskı altında ve birçok ülkede 2015 ve 2016’dan daha fazla mülteci var” dedi. dedim.

Geri kabul oranlarının düşük olmasının en önemli nedenlerinden birinin üçüncü ülkelerle işbirliği eksikliği olduğunu vurgulayan Stenegaard, şunları kaydetti:

“Geri kabul konularında üçüncü ülkelerle işbirliğini geliştirmenin kilit araçlarından biri 25. Maddedir. Bu mekanizmaya göre komisyon, üçüncü ülkelerin geri kabul alanındaki işbirliği düzeyini düzenli olarak değerlendirecek ve raporunu parlamentoya sunacaktır. Buna göre ülkeler arzu edilen sonuçlara ulaşmak için siyasi ve diplomatik çabalarını yoğunlaştıracaklardır.”

Şubat ayındaki olağanüstü zirvenin ana gündemi

9-10 Şubat tarihlerinde Brüksel’de AB liderlerinin ana konusu göç olacak olağanüstü bir zirvesi yapılacak. Buna hazırlık olarak, AB Komisyonu 24 Ocak’ta Avrupa Konseyi’ne sığınma başvuruları reddedilenlerin menşe ülkelerine dönmelerine izin verecek operasyonel bir strateji sundu. Strateji, hızlandırılmış iade prosedürleri ve bu prosedürlerin yönetiminin dijitalleştirilmesi gibi önlemleri içermektedir.

AAA

İlginizi Çekebilir