BALKAN | AB ülkeleri benzinli ve dizel araçları yasaklama planına ilişkin oylamayı erteledi

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler, 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlara sahip yeni otomobillerin satışını yasaklamayı içeren bir düzenlemeye ilişkin oylamayı erteleme kararı aldı.

Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) Sözcüsü Daniel Holmberg, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin yeni otomobiller için katı karbon emisyon standartları belirleyecek düzenlemeye ilişkin oylama tarihini erteleme kararı aldıklarını paylaştı. ve arabalar. Hafif ticari araçlar 7 Mart yerine AB ülkelerinde satılacak.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda geçtiğimiz ay onaylanan ve yürürlüğe girmesi için AB üye ülkeleri tarafından resmi olarak onaylanması gereken yönetmeliğe göre, AB üye ülkelerinde satılacak tüm yeni otomobiller ve hafif ticari araçlar 2035’ten itibaren sıfır emisyon olmak zorunda kalacak.

2035 yılına kadar, otomobil üreticileri karbon emisyonlarını sıfıra indirecek. Böylece bu tarihten itibaren AB ülkelerinde benzinli ve dizel motorlar da dahil olmak üzere içten yanmalı motorlu yeni otomobillerin satışı yapılamayacak.

2030 yılına kadar emisyon azaltma hedefi, binek otomobiller için yüzde 55 ve kamyonetler için yüzde 50’dir. Bir aracın ömrü boyunca yayacağı karbon emisyonlarını tahmin etmek için yeni bir metodoloji de geliştirilecek. Emisyon sınır değerleri fiili kullanım emisyonları ile uyumlu hale getirilecektir.

Söz konusu düzenleme, Avrupa Yeşil Anlaşması kapsamında yer alan ve 2030 yılına kadar emisyonları en az yüzde 55 oranında azaltmayı hedefleyen Compliance 55 paketinde yer alan öneriler arasında yer aldı.

Bu hafta, başta Almanya ve İtalya olmak üzere bazı AB ülkeleri, 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlu yeni araçların satışını yasaklama girişimine karşı çıktı.

Girişime destek olarak Almanya, AB’nin havadaki karbondioksiti yakalayarak yapılan yenilenebilir enerji ve sentetik yakıtlara muafiyet getirmesi gerektiğini söyledi ve AB Komisyonu’ndan konu hakkında bir karar hazırlamasını istedi.

İtalya da bunun kurallara aykırı olduğunu ve sıfır emisyona ulaşmanın tek yolunun elektrikli araçlara yönelmek olmadığını söyledi.

İlginizi Çekebilir