BALKAN | AB ülkeleri bir yılda Ukrayna’ya çok sayıda silah ve mühimmat teslim etti

Avrupa Birliği (AB), tarihinde ilk kez askeri operasyonları için üçüncü bir ülkeye silah tedarikini finanse etmiş ve geçmişte AB üyesi ülkeler Ukrayna’ya çeşitli silah, mühimmat, hava savunma desteği ve diğer askeri teçhizat tedarik etmiştir. yıl.

Kiev yönetimine silah gönderilmesi, Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlattığı 24 Şubat 2022’den bu yana AB ve üye devletlerin gündeminde.

Savaştan sonra, AB tarihinde ilk kez silah ve diğer askeri teçhizatın satın alınmasını ve tedarik edilmesini finanse etmeye karar verdi. AB anlaşmaları, Birliğin askeri operasyonları finanse etmek için düzenli bütçesini kullanmasını yasaklıyor. Bunun için AB, bütçe dışı Avrupa Barış Fonu’nu kullandı. Bu kapsamda 26 Şubat’ta 500 milyon euro tutarında ilk yardım ulaştırıldı. Kasım 2022’de AB ayrıca 15.000 Ukrayna askeri için bir eğitim misyonu başlattı.

AB’nin bu fon çerçevesinde Ukrayna’ya sağladığı askeri yardımın hacmi bugüne kadar 3,6 milyar avroya ulaştı.

Askeri teçhizatın tedariki Üye Devletlerin yetkisi altındadır.

Ukrayna’nın ağır silah, modern tank, uzun menzilli füze ve savaş uçağı ihtiyacı AB içinde tartışma konusu olurken, başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesi yıl içinde Ukrayna’ya askeri donanım gönderdi.

AA muhabirleri, savaşın 1. yıl dönümünde Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımı yerel basın ve açık resmi kaynaklardan derledi.

Almanya

Uzun tartışmalardan sonra Almanya nihayet Ukrayna’ya 14 adet Leopard 2 A6 ana muharebe tankı göndermeye karar verdi. Tankların Mart ayı sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Daha önce 3 adet hava savunma sistemi ve hava savunma sistemi IRIS-T SLM ve hava savunma sistemi PATRIOT, 37 GEPARD zırhlı uçaksavar tankı ve bunlara ait yaklaşık 6000 mühimmat, 500 adet STINGER uçaksavar füzesi ve 2700 adet STRELA uçaksavar füzesi gönderen Almanya ve Hollanda, Danimarka ve Norveç ile ortak projelerle 155 mm obüs.

Almanya’da ayrıca füze rampaları, hava gözetleme radarları, Mi-24 yedek parçaları, keşif insansız hava araçları, insansız hava aracı koruma sensörleri, karıştırıcılar, römorklar, traktörler, mayın tarama gemileri ve mayın temizleme araçları ve tankları, ağır ve orta köprü sistemleri, zırhlı araçlar ve çeşitli hafif silahlar bulunuyor. ve ağır vasıtalar Mühimmat gönderildi.

Fransa

Fransız ordusu, kask, koruyucu yelek, gece görüş dürbünü ve tıbbi malzemelerin yanı sıra 400 Ukraynalı askere eğitim verdi.

Yaklaşık 100 AMX10-RC hafif muharebe tankı, 6 TRF1 ve 18 CAESAR topu dahil olmak üzere yüzlerce tanksavar füzesi ve 2 LRU tipi çoklu fırlatma roket sistemi gönderen Fransa, yüzlerce Mistral uçaksavar füzesi göndermeyi taahhüt etti. sistemler”. füzeler ve hava savunma sistemleri Crotale ve Mamba SAMP-T.

Hollanda

2022’de Hollanda, Ukrayna’ya 200 Stinger füzesi, 50 FIM-92 Stinger rampası, 50 DM72A1 tanksavar mermisi, 15 milyon Euro değerinde AMRAAM füzesi ve belirsiz sayıda Harpoon füzesi dahil olmak üzere mühimmat, ekipman ve silah sağladı.

Ukrayna’ya 120 milyon avroluk ağır silahlı ABD-Çek askeri destek paketi kapsamında 90 adet T-72 tankı tedarik eden Hollanda, Almanya’dan en az 100 yedek parça Leopard 1 ana muharebe tankı satın alacağını duyurdu. Ukrayna’ya ver.

Hollanda Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna askeri Leopard tanklarının eğitimine de katkı sağlayacağı bildirildi.

Ayrıca Ukrayna’ya iki adet SAM rampası ve çok sayıda füze teslim edileceği, 65 Hollandalı askeri personelin Patriot SAM sistemi üzerinde 400 Ukrayna askerini eğiteceği kaydedildi.

Hollanda da Ukrayna’ya Leopard 2 tankları göndermeyi düşündüğünü açıkladı ve 2023 bütçesinden 2,5 milyar avro Ukrayna’ya askeri ve insani yardım göndermesi için ayrıldı.

İtalya

Savaşın başlamasından bu yana İtalya, parlamentosu tarafından 2022 yılında kabul edilen 5 farklı kararnameye uygun olarak çeşitli boyutlarda silahlar sağladı.

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, Ukrayna’ya beş ayrı kararname ile 450 milyon euro tutarında yardım sağlandı. Bunların arasında kesin sayı bilinmiyor; 155 mm obüsler, Milan tanksavar füzeleri, 120 mm havan topları, çeşitli makineli tüfekler ve cephanelikleri, zırhlı personel taşıyıcıları, kamyonlar ve ilk yardım çantaları içeriyordu.

Ocak ayında İtalyan parlamentosu, Ukrayna’ya Sump-T hava savunma sistemleri ve füzeleri de dahil olmak üzere 2023 yılına kadar silah desteğini uzatan 6. kararnameyi kabul etti.

ispanya

Başta Şahin ve Aspid hava savunma sistemleri, topçu mühimmatı, kışlık askeri üniformalar, 22 hafif askeri araç ve 30 ambulans İspanya’nın yardımına koştu.

İspanya, Ukrayna’ya susturuculu ve optik nişangâhlı 6,7 milyon tüfek ve tabanca, 7,2 milyon el bombası, sis bombası, mayın, kara mayınları, torpido ve roketler, 3,7 milyon zırhlı araç, kask, kışlık ceket tedarik etti ve koruyucu bir form gönderdi.

İspanyol hükümeti de Ukrayna’ya 4 ila 6 Leopard tankı göndereceğini söylese de bu henüz gerçekleşmedi.

Polonya

Ukrayna’ya 250 Sovyet tarzı tank tedarik eden Polonya, önümüzdeki ay içinde Ukrayna’ya 14 Leopard 2’ler de dahil olmak üzere 1.000 mermi mühimmatlı 60 modern tank tedarik etmeyi planlıyor.

Polonya ayrıca çok sayıda roketatar, uçaksavar füze sistemi, kundağı motorlu topçu binekleri, uçaksavar füze sistemleri, keşif uçağı, insan tarafından taşınabilir hava savunma sistemleri, havan topları ve 40.000’den fazla kask gönderdi.

Polonya, 70.000 mermilik S-60 uçaksavar silahlarına ek olarak, 42 ​​piyade savaş aracı ve iki mekanize tabur için eğitim kitleri bağışladı. Ayrıca Polonya, Ukrayna’ya 155 mm KRAB obüsleri ve çeşitli mühimmat tedarik etmeye devam ediyor.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak 14 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Varşova’nın hem halka yardım hem de askeri teçhizat tedariki açısından Ukrayna’ya yardım eden en aktif bağışçı ülkelerden biri olmaya devam ettiğini söyledi. Ukrayna’ya sağlanan askeri desteğin tutarının 2,2 milyar avro olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Ukrayna ordusu Polonya’da eğitiliyor.

Estonya

Estonya teslimatları arasında düzinelerce 155 mm ve 122 mm obüs ve onlar için binlerce mermi, yüzden fazla Carl Gustaf tanksavar silahı ve binden fazla mühimmat yer alıyor.

19 Ocak tarihli açıklamada, ilave 113 milyon Euro ile birlikte Ukrayna’ya toplam 370 milyon Euro tahsis edileceği belirtildi.

Estonya ayrıca yardım kapsamında Ukrayna’ya sayısı belirtilmeyen FH70 obüs ve 7 Alvis 4 korumalı araç gönderdi.

Litvanya

Litvanya, Ukrayna’ya 240 milyon dolarlık askeri yardım sağladı. L70 uçaksavar silahları, bir obüs ve iki Mi-8 helikopteri tedarik eden Litvanya, çok sayıda zırhlı araç, termal görüntüleme kamerası ve insansız hava aracı da gönderdi.

Letonya

Letonya, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 370 milyon avroluk askeri destek sağladı.

Savaşın başında ülkenin Ukrayna’ya 30 tır kişisel ekipman ve malzeme (savaş kaskları, kuru gıda, tıbbi cihazlar ve ilaçlar dahil) gönderdiği biliniyor.

Riga yönetimi, Kiev’e 10 adet Stinger uçaksavar topu, ilave hava savunma unsurları, 2 adet M-17 helikopteri, makineli tüfekler, insansız hava araçları ve M109 obüsü için yedek parçalar sağladı. Ayrıca daha önce sayısı bilinmeyen M109 Paladin topçu sistemi ile birlikte iki Mi-8MTV-1 helikopteri ve iki Mi-2 helikopteri gönderildi.

Letonya bu yıl yaklaşık 2.000 Ukrayna askerini temel piyade eğitiminden özel kurslara kadar uzanan programlarda eğitmeyi planlıyor.

Yunanistan

Ukrayna’da savaşın başlamasının hemen ardından Yunanistan, Şubat 2022’de Ukrayna’ya askeri malzeme gönderme kararı aldı.

27 Şubat 2022 tarihli Yunanistan Başbakanlık Ofisi açıklamasında, Başbakan Kyryakos Mitsotakis başkanlığında Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ve Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un katılımıyla bir toplantı yapıldığına dikkat çekiliyor. Görüşmede Yunanistan, Ukrayna’dan gelen bir talep üzerine NATO ve AB müttefikleriyle istişare ettikten sonra iki C-130 uçağıyla Polonya üzerinden askeri kargo göndermeye karar verdi.

Yunanistan, Almanya ile anlaşmaya vardıktan sonra Ukrayna’ya BMP-1 tipi 20 zırhlı araç gönderdi.

AAA

İlginizi Çekebilir