BALKAN | AB ülkeleri, Çin’den gelen yolcular için koordineli önlemler üzerinde anlaştı

AB üyeleri, Covid-19 için doğrudan test gereklilikleri getirmedi, ancak yolcu testinin “şiddetle teşvik edileceği” açıklandı.

Avrupa Birliği (Avrupa Birliği) Çin’deki ülkeler ve Schengen dışı AB ülkeleri COVID-19 vaka sayısındaki artışla bağlantılı olarak kararlaştırılan önlemleri yerine getirmeyi kabul etti.

AB ülkeleri, ilgili AB kurumları ve Schengen üye devletlerinin kriz yönetiminden sorumlu yetkililer, Çin’de artan vakalarla nasıl başa çıkılacağını görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geldi.

Toplantı sonunda İsveç’in başkanlık ettiği AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, Çin’e seyahat eden ve Çin’den gelen tüm yolculara tıbbi maske takmalarının tavsiye edilmesine karar verildi.

Toplantıda alınan kararlar, yolcuların Covid-19 testinden geçmesini açıkça gerektirmedi.

Bununla birlikte, AB ülkelerine Çin’den gelen tüm yolculardan kalkıştan 48 saat önce negatif test talep etmelerinin de “şiddetle tavsiye edildiği” bildirildi.

AB üyeleri ayrıca, Çin’den gelen uçaklardan çıkan lağım suyunu analiz etmeyi ve yolculardan rastgele örnekler alarak epidemiyolojik durumu izlemek için genom dizilimini incelemeyi kabul etti.

AB ülkeleri durumu Ocak ortasında gözden geçirecek.

Çin’in geçtiğimiz ayın başlarında COVID-19 ile mücadele tedbirlerini hafifletmesinin ardından, ülkedeki artan vakalar ve kitlesel yayılmadan endişe duyan birçok ülke, Çin’den gelen yolcular için önlem alacağını açıkladı.

İtalya, İspanya, Fransa gibi AB ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Japonya, Malezya, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi birçok ülke de Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara sağlıklarının test edilmesi ve izlenmesi için tedbirler açıkladı. .

AB Komisyonu da aynı önlemlerin birlik genelinde koordineli bir şekilde uygulanmasını istedi ve çoğu AB ülkesi bu görüşe katıldı.

AAA

İlginizi Çekebilir