BALKAN | AB ülkeleri, göç ve iltica için yeni kurallar üzerinde anlaşmak üzere toplanacak

Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları, yıllardır askıya alınan göçmenlik ve iltica paketi üzerinde uzlaşmaya varmak için yarın toplanacak.

AB, 2015 göç krizinin ardından sığınmacıların üye devletler arasında nasıl dağıtılacağı ve sığınma başvurusu reddedilenlerin nasıl geri gönderileceği konusunda çözümler aradı.

AB Komisyonu tarafından bu amaçla hazırlanan bir dizi mevzuat teklifi, yol haritası ve tavsiyelerden oluşan “Göç ve İltica Paketi” Üye Devletlerin farklı tutumları nedeniyle kabul edilememiştir.

Geçen yılki AB dönem başkanlığı sırasında Fransa, paketi ilerletmek için “aşamalı bir yaklaşım” benimsemiş ve paketin 2 unsuru olan AB’nin dış sınırlarının güçlendirilmesi ve üyeler arasında bir dayanışma mekanizması oluşturulması konusunda ilerleme kaydedilmiştir. durum.

Yarından itibaren Lüksemburg’da iki gün sürecek içişleri bakanları toplantısında bu iki konu üzerinde uzlaşmaya varılması isteniyor.

Tüm üye devletler sınır kontrollerini sıkılaştırma konusunda hemfikir, ancak “dayanışma ve sorumluluk” çizgisinde belirsiz noktalar devam ediyor.

“Zorunlu dağıtım” yerine “yeterli kapasite”

Üst düzey bir AB yetkilisine göre, tüm üye devletler sığınmacıların her ülkeye zorla sevk edilmeyeceği konusunda hemfikir. Bunun yerine, her ülke tarafından ilan edilebilme yeteneği dikkate alınacaktır.

Öte yandan, dayanışma mekanizması kapsamında görece az sayıda mülteciyi kabul eden ülkeler, onlara mali yardım ve personel desteği verecek.

Her yıl 30.000 mültecinin AB’ye yerleştirileceği ve sığınmacı kabul etmeyen bir ülkenin her mülteci için 22.000 avro ödeyeceği söylense de rakamlar üzerinde anlaşmaya varılmış değil.

Söz konusu yetkili, paketin oybirliği yerine nitelikli çoğunlukla oylanacağını söyledi. Yetkili, bu bağlamda, Üye Devletlerin paketi veto etmesine izin verilmediği için bir uzlaşmaya varmayı umduğunu söyledi.

2022, “AB’nin göç krizinden bu yana benzeri görülmemiş düzeyde yasadışı göç aldığı yıl” olarak selamlandı.

2022’de AB’ye bir önceki yıla göre yüzde 64 artışla 330.000 yasa dışı giriş oldu.

AAA

İlginizi Çekebilir