BALKAN | ABD devlet okulları, zihinsel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle teknoloji devlerine dava açtı

Seattle, Washington, ABD’de devlet okulları, çocukların ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle popüler sosyal medya platformlarıyla ilişkili teknoloji devlerine dava açıyor.

Washington’daki Seattle Devlet Okulları, eyalet bölge mahkemesine 91 sayfalık bir şikayette bulundu.

Dilekçede, Instagram ve Facebook’un sahibi TikTok’un sahibi ByteDance’ın, YouTube, Google’ın sahibi Meta’nın ve Snapchat’in sahibi Snap’in ürünlerinde çocukları hedef alarak kamu zararına yol açtığı iddia edildi.

Şirketlerin ruh sağlığının bozulmasına, kaygı ve siber zorbalık gibi davranış bozukluklarına neden olduğu iddia edilen dilekçede, öğrenci yetiştirmenin daha da zorlaştığı belirtiliyor.

Dilekçede, okulların daha fazla ruh sağlığı uzmanı işe alacağı, sosyal medyanın etkisi üzerine ders planları geliştireceği ve ek öğretmen eğitimi sağlayacağı belirtildi.

Sanıkların gençlerin savunmasız zihinsel yetilerini başarıyla istismar ettikleri iddia edilen dilekçede, gençlere yönelik içeriğin genellikle zararlı olduğuna dikkat çekildi.

Dilekçede, 2009’dan 2019’a kadar Seattle bölgesinde “iki hafta boyunca çok üzgün veya umutsuz” hisseden devlet okulu öğrencilerinin sayısının ortalama yüzde 30 arttığı belirtildi.

İlginizi Çekebilir