BALKAN | ABD Dışişleri Bakanlığı: Tanklar ancak Ukrayna’nın topraklarını savunması şartıyla verilecek

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Ukrayna’ya devredilecek tankların, bu ülkenin diğer silahlar gibi sadece kendi topraklarını korumak için kullanması şartı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya bir tank taburuna eşdeğer 31 adet M1 Abrams tankı tedarik edeceklerini açıklamasının ardından, Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği basın toplantısında bu tankların Kırım’a, Rusya topraklarına veya Beyaz Rusya’daki Rus kuvvetlerine karşı operasyonlarda kullanılmasına izin verildi.

Price, bu tankların Ukrayna dışında kullanılıp kullanılmayacağını söylemedi. Ancak bir sözcü, “Tek bir şartımız vardı, hem de tek bir şartımız vardı. Bu, verdiğimiz her şeyin yalnızca Ukrayna’nın kendini savunması için olduğu anlamına gelir. Ukraynalı ortaklarımızın, egemen Ukrayna topraklarının bir parçası olarak uluslararası kabul görmüş sınırlarını etkili ve başarılı bir şekilde savunmalarını sağlamak için her şeyi yapıyoruz. Bu, en son duyurulan Abrams tanklarının yanı sıra geçen yıl 24 Şubat’a kadar sağladığımız diğer sistemler, hava savunma sistemleri ve Stinger, Javeline gibi zırh delici olanlar için geçerli. dedim.

ABD’nin bu tankları satın alma kararı alarak Rusya’ya karşı ortaklarıyla birliğini gösterdiğini belirten Price, kararın Biden’ın Fransa, Almanya ve İngiltere liderleriyle görüşmesi sonucunda geldiğini söyledi.

Price, kararın “başarılı”, “yararlı” ve “yapıcı” diplomasinin sonucu olduğunu söyledi.

ABD’nin Ukrayna’ya tank tedarik etme kararı tartışma yarattı

ABD yönetimi, bakım, onarım ve eğitime atıfta bulunarak, Abrams tanklarının Ukrayna’ya tedarikinin bu aşamada mümkün olmadığını savundu.

Ukrayna konulu Temas Grubu olarak bilinen 50 savunma bakanının 18-20 Ocak tarihlerinde Almanya’daki Ramstein üssünde Ukrayna gündemiyle yaptığı toplantıda Almanya’nın ABD’nin gözü önünde Ukrayna’ya tank nakletmeyeceğini söylediği iddia edildi.

Aynı zamanda Berlin’in Alman yapımı tankları Ukrayna’ya devretmek isteyen diğer ülkelere de onay vermemesi tartışmalara neden oldu.

Almanya’nın ABD’den önce Ukrayna’ya tank teslim etme konusundaki isteksizliği ve Alman yapımı tankların Ukrayna ordusuna tedarikine diğer devletlerin onay vermemesinin Washington’u bu adımı atmaya zorladığı iddia ediliyor.

ABD’nin bu kararı almasıyla eş zamanlı olarak Almanya, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya devredeceğini açıkladı.

AAA

İlginizi Çekebilir