BALKAN | ABD Senatosu, Covid-19 Kaynaklı Bilgi Paylaşım Yasa Tasarısını Kabul Etti

ABD Senatosu’nda, Covid-19’un kökenleri hakkında istihbarat bilgilerinin kamuya açıklanmasını gerektiren bir yasa tasarısı kabul edildi.

Kongre’nin üst kanadı olan Senato, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü’nün (DNI) Kovid-19 virüsünün kökenlerine ilişkin istihbaratı halkla paylaşmasını gerektiren bir yasa tasarısını oyladı.

Cumhuriyetçi Senatörler Josh Hawley ve Mike Brown tarafından sunulan yasa tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

Covid-19 salgınının Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden kaynaklanmış olabileceğine inanmak için sebepler olduğunu belirten yasa tasarısı, DPR’yi Covid-19’un kaynağına ilişkin bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya çağırdı.

Tasarı ayrıca Wuhan Enstitüsü araştırmacıları hakkında bilgi istedi.

İncelenmekte olan yasa tasarısı 2021 yılında Senato’da da kabul edilmiş ancak Temsilciler Meclisi’nde gündemde yer almamıştı.

Bir yasa tasarısının yasalaşması için önce Kongre’nin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin, ardından da Başkan Joe Biden’ın onayını alması gerekiyor.

“Covid-19 Çin’deki bir laboratuvardan sızdı” iddiası

Wall Street Journal, yakın zamanda Beyaz Saray’a ve önemli Kongre üyelerine sunulan gizli bir istihbarat raporuna göre, ABD Enerji Bakanlığı’nın COVID-19’un büyük olasılıkla Çin’deki bir laboratuvardan yanlışlıkla sızdığına inandığını yazıyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, istihbarat camiasında konuyla ilgili farklı görüşler olduğunu ancak emin olmak için yeterli bilgi olmadığını söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) direktörü Christopher Wray, Kovid-19’un “muhtemelen yanlışlıkla Çin’deki bir laboratuvardan sızdığı” tezine odaklandıklarını söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir