BALKAN | ABD’de kar fırtınası nedeniyle 12 kişi öldü

ABD’de buz kar fırtınaları ülke genelinde 1 milyondan fazla insanı elektriksiz bıraktı ve hava durumuyla ilgili kazalarda 12 kişi öldü.

Ulusal Hava Servisi (NWS), Kuzey Kutbu’ndan gelen ve ülkeyi etkisi altına alan buz gibi rüzgarlarülkenin doğusunda ve hafta sonu nüfuzunu sürdüreceğini duyurdu.

Bir BBC raporuna göre, Hava şartlarına bağlı kazalarda 12 kişi hayatını kaybetti.

ABD’de 200 milyondan fazla insanın düşük sıcaklıklardan etkilenmesi bekleniyor. Kanada sınırından Meksika sınırına kadar soğuğun etkili olabileceği kaydedildi.

Fırtına nedeniyle Montana, Güney Dakota ve Wyoming’de sıcaklıkların eksi 45 dereceye düştüğü belirtildi.

New York, Virginia, Kentucky, Georgia, Kuzey Carolina ve Oklahoma’nın da aralarında bulunduğu birçok eyalette olağanüstü hal ilan edilirken, ABD Başkanı Joe Biden vatandaşları uyarıları dikkate almaya çağırdı.

Uçuş takip sitesi FlightAware, yılın en yoğun dönemlerinden biri olan Noel’e kadar 8 binden fazla uçuşun iptal edildiğini ve 25 binden fazla uçuşun ertelendiğini söyledi.

Burun akıntısının şiddeti “bir nesilde bir”

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ulusal ve yerel meteoroloji kurumları 21 Aralık’ta şiddetli soğuk ve “her nesilde bir” kar yağışı uyarısı yayınladı.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), ülkenin bazı bölgelerinin son 40 yıldır görülmeyen soğuk hava koşullarına yaklaştığını duyurdu.

Hava durumu servisi, “yoğun kar yağışının seyahati çok zor veya imkansız hale getirebileceğini ve yaşamı tehdit edebileceğini” belirtti.

Ayrıca soğuk hava nedeniyle ortaya çıkacak fırtınanın, ülkenin Kanada sınırındaki Great Lakes bölgesinde Kategori 3 kasırganın basıncına eşdeğer olacağı bildirildi.

Fırtına nedeniyle New Jersey sahilinde Manhattan’a bakan bazı hastane ve işyerlerinin birinci katları, taşan Hudson Nehri’nin suları ile kaplandı ve selden etkilenen çok sayıda araç hasar gördü.

Queens ve Brooklyn’in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından etkilendi ve şiddetli rüzgarlar bazı kıyı sokaklarını ve yaşam alanlarını kullanılamaz hale getirdi.

AAA

İlginizi Çekebilir