BALKAN | AB’den yasa dışı göçle mücadele için 4 maddelik eylem planı

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB’nin düzensiz göçle mücadele için dört alanda çalışacağını söyledi: dış sınırları korumak, getirileri artırmak, üye ülkeler arasında yük paylaşımı ve ortak ülkelerle yakın ilişkiler kurmak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun 9 ve 2019’daki Olağanüstü AB Liderleri Zirvesi öncesinde “Göç ve İltica için Sürdürülebilir Çözümler” oturumunda konuştu. 10 Şubat ile ana gündem “göç”.

2022 yılında AB’ye 330 bin yasa dışı giriş yapıldığını söyleyen Von der Leyen, şunları kaydetti:

Bu, bir önceki yıla göre yüzde 64 daha fazla. 2016’dan beri en yüksek oran. Buna paralel olarak AB’de 924.000 sığınma başvurusu yapıldı. Kuşkusuz dış sınırlarımız üzerinde artan bir baskı var. Avrupa’nın ihtiyaç sahipleri için bir sığınak olmaya devam etmesini sağlamak bizim görevimizdir. Ancak, Üye Devletlerdeki iltica veya kabul sistemi ciddi bir baskı altındadır. Gerçek şu ki, sığınmacıların büyük çoğunluğunun korunmaya ihtiyacı yok. Ancak geri dönüş oranı sadece yüzde 22.”

Von der Leyen, önümüzdeki hafta AB liderlerinin olağanüstü zirvesinde yasal ve operasyonel olmak üzere iki çalışma alanı önereceğini söyledi ve ekledi: “Verebileceğimiz en iyi yanıt, yeni bir göçmenlik ve iltica paketiyle ilerlemek. ” dedim.

Dış sınırların korunması

Von der Leyen, “sahada gerçek bir fark yaratabilecek” 4 hareket olduğunu ve ilkinin dış sınırları güçlendirmek olduğunu söyledi.

Von der Leyen, “Şu anda en acil konu Bulgaristan ile Türkiye arasındaki kara sınırı. Sınırı idari kapasite ile güçlendirebiliriz. Ayrıca dronlar, radarlar ve diğer gözetleme ekipmanları gibi altyapı ve ekipman sağlayabiliriz. Öte yandan Frontex’in varlığını artırabiliriz.” dedi.

Von der Leyen, Orta Akdeniz güzergahındaki yasadışı göç durumunun acilen ele alınması gerektiğine değinerek, “Üye Devletlerimizi ve Kuzey Afrikalı ortaklarımızı arama ve kurtarma yeteneklerini koordine etme konusunda desteklememiz gerekiyor” dedi. dedim.

İnsan kaçakçılığıyla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Von der Leyen, “Önemli üçüncü ülkelerle yeni bir kaçakçılıkla mücadele ortaklığı başlatıyoruz. Onlara Europol ve Eurojust tarafından desteklenen savcılar ve kolluk kuvvetleri katılacak. Bu sömürüye hep birlikte dur demeliyiz.” sözlerini kullandı.

dönüşler

Von der Leyen, ikinci noktanın “daha hızlı ve daha değerli dönüşlere odaklanmak” olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Üye Devletler tarafından her yıl yaklaşık 300.000 geri dönüş kararı alınıyor, ancak gerçekte yalnızca yaklaşık 70.000 kişi geri dönüyor. Şimdi bazı eksiklikleri gidermemiz gerekiyor. Örneğin, bir Üye Devlette alınan iade kararı tüm Üye Devletlerde geçerli olmalıdır. Yani, İtalya tarafından iade edilen bir kişi Fransa’da bulunursa, o kişi doğrudan kendi ülkesine iade edilebilir.”

yeniden dağıtım

Von der Leyen, üçüncü noktanın üye devletler arasındaki yasa dışı göç yükü ve ikincil göç hareketleri konusunda “dayanışma” sağlamak olduğunu söyledi.

Kilit ortaklarla yakın ilişkiler

Kilit ortaklarla daha yakın ilişkiler kurma gereğini vurgulayan Von der Leyen, “Ortaklık fırsatları, vize politikası, ticaret ve yatırım ile güvenli ve yasal yollar burada önemli bir rol oynuyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

AAA

İlginizi Çekebilir