BALKAN | AB’ye önümüzdeki kış için gaz uyarısı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Bu kışı atlattık ama bir kış daha geliyor. Gelecek kışın bu kıştan daha zor olabileceği konusunda sizi uyarıyorum.” söz konusu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, önümüzdeki kış Avrupa ülkelerinin doğal gaz tedarikinde zorluklarla karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Birol ve AB Enerji Komisyonu üyesi Kadri Simson, Rusya-Ukrayna savaşının ilk yılındaki enerji durumu konulu bir toplantıda Avrupa Parlamentosu (AP) Sanayi, Araştırma ve Enerji Komitesi’ne hitap etti.

Bazı AB liderlerinin enerji krizi karşısında başarılarına “fazla” güvendiklerini söyleyen Birol, “Bu kışı atlattık ama bir kış daha geliyor. Gelecek kışın bu kıştan daha zor olabileceği konusunda sizi uyarıyorum.” dedi.

Birol, Avrupa ülkelerinin bu kış Rusya’dan boru gazı yerine piyasalardan büyük miktarlarda sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal edebilecekleri için şanslı olduklarını söyledi.

AB ülkelerinin bu kadar çok LNG ithal edebilmesinin nedenlerinden birinin de Çin’in 2022’de azalan gaz talebi olduğunu söyleyen Birol, Çin’in son bir yılda LNG ithalatını önemli ölçüde azalttığını ve bu nedenle piyasalarda büyük miktarda LNG bulunduğunu sözlerine ekledi. .

Her şeyin Çin ekonomisinin son dönemde toparlandığını gösterdiğini hatırlatan Birol, bu nedenle Çin’e LNG ithalatının artacağını vurguladı.

Her yıl belirli sayıda LNG projesinin tamamlanarak dünyanın dört bir yanındaki alıcıların beğenisine sunulduğunu hatırlatan Birol, 2023 yılında dünya pazarlarına girecek yeni LNG kapasitesinin yaklaşık 20 milyar metreküp olduğunu ve dünyanın en düşük kapasitelerinden biri olduğunu söyledi. hikaye.

Birol, Avrupa’nın bu yılı ciddi sorunlar yaşamadan geçirebilmesinin nedenlerinden birinin de nispeten ılıman geçen kış dönemi olduğunu kaydetti. değerlendirmesini yaptı.

Önümüzdeki 2 yıl zor olacak

Kadri Şimson, “İşlerin kolaylaştığı yanılsamasına kapılmamalıyız. Bu yıl ve gelecek zor olacak. Hala çok fazla belirsizlik var.” söz konusu.

Ukrayna’nın AB’nin ortak doğal gaz alım planına dahil edileceğini söyleyen Simson, bu sayede Ukrayna’nın 2 milyar metreküp ek gaz almasına yardımcı olacaklarını açıkladı.

Zaporijya nükleer santralinin Rus birlikleri tarafından uluslararası anlaşmalara aykırı olarak işgal edildiğini öne süren Simson, bunun nükleer kaza riskini artırdığını söyledi.

Simson, AB ülkelerine doğal gaz tüketimlerini yüzde 15 oranında azaltma tedbirinin gelecek yıla kadar uzatılmasını teklif edeceğini vurguladı.

AB ülkeleri ve enerji şirketlerinin Rusya ile yeni LNG alım sözleşmelerine girmemesi gerektiğini belirten Simson, “Rus gazından bir an önce tamamen kurtulmalıyız” dedi. dedi.

Simson, “Tüm Üye Devletleri ve şirketleri Rus LNG’sini satın almayı bırakmaya ve mevcut sözleşmeler sona erdikten sonra Rusya ile herhangi bir yeni gaz sözleşmesi imzalamamaya çağırıyorum” dedi. O bitirdi.

İlginizi Çekebilir