BALKAN | Akordeonla 5 yaşında tanışan genç Boşnak, 75. Dünya Şampiyonası’nın şampiyonu oldu.

Bosna HersekBanja Luka’daki 20 yaşındaki Radovan İvanoviç, hayattaki en büyük tutkusu olan akordeon sayesinde dünyanın en iyilerinden biri haline geldi.

Banja Luka Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gördü, “75. Akordeon Dünya Kupası’nda 18-32 yaşında “usta” kategorisinin şampiyonu olan İvanoviç, 5 yaşında eline aldığı enstrümanla tanışmasını “AA” muhabirine anlattı ve onun şampiyonluğu.

Babasının akordeona olan amatör ilgisi sonucunda bu enstrümanla tanıştığını ve küçük yaşlardan itibaren çaldığını ifade eden İvanoviç, bir müzik okuluna girdikten sonra profesyonel olarak ilk konserini verdiğini, uluslararası yarışmalara katıldığını söyledi. 11 yaşında ilk kez ve büyük bir başarıya imza attı.

İvanoviç, “Bütün sanatçılar Akordeon Dünya Kupası Ustalar Şampiyonası’nı kazanmayı hayal ediyor. Akordeon çalmaya başladığım ilk yıllardan beri hedefim bu oldu. Adınızı bu tür yarışmaların tarihine yazma ve şampiyon olma fırsatı küçümsenmemelidir. Bu başarı, hocalarımın ve benimle çalışan herkesin gurur kaynağı” dedi. sözlerini kullandı.

5 yaşından beri akordeon çalıyor.

“5 yaşımdan beri aralıksız akordeon çalıyorum. Bu kadar kısa sürede böyle bir sonuca ulaşılabileceğini düşünmüyorum. Bu başarı, uzun yıllar süren çalışmanın ve müziğe olan ilgimin sonucuydu.” söz konusu.

Başarılı olmanın her alanda “sevgi ve istek” gerektirdiğine dikkati çeken Ivanovic, geride bıraktığı yıllarda inişli çıkışlı anlar yaşadığını ancak akordeon çalmayı bırakmayı hiç düşünmediğini, müzik hayatındaki en büyük tutkusu olduğunu dile getirdi. Onun hayatı.

İvanoviç, ülkesi Bosna Hersek’te daha önce böyle bir başarının görülmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sırbistan Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Sırbistan ve Balkanlar dünya akordeon tarihinde büyük başarılara imza attı. Bu yıl yarışta Bosna-Hersek’ten 3-4 kişi daha vardı ve onlar da farklı kategorilerde büyük ilerleme kaydettiler. Çocukluğumdan beri klasik ve halk müziği çalmaya çalışıyorum. Sırp müzisyen Lyubisha Pavkovich halk müziği ile uğraşıyor, klasik müzikte Rus müzisyenler Alexander Sklyarov ve Yuri Chiskin’in isimlerini örnek alıyorum.”

75. Akordeon Dünya Kupası

75. Akordeon Dünya Kupası 4-9 Ekim tarihleri ​​arasında İsviçre’nin Zofingen kentinde düzenlendi.

Radovan Ivanović’in ustalar şampiyonluğunu kazandığı yarışmada Sırp Drago Garić ikinci, Aleksandar Radović üçüncü, Bosna Hersekli Ivan Bonić dördüncü, Sırp Veljko Milojković beşinci oldu.

Bosna Hersek ve Sırbistan’ın yanı sıra Bulgaristan, Karadağ, Çek Cumhuriyeti, Çin, Litvanya, İtalya, Belçika, Hollanda, Almanya, İsviçre ve Letonya’dan katılımcılar oldu.

AAA

İlginizi Çekebilir