BALKAN | Almanya Başbakanı Scholz, Rusya ile NATO arasında bir savaşa izin vermeyeceklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya ile NATO arasında bir savaşa izin vermeyeceklerini söyledi.

Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak Avrupa’da onlarca yıldır sınırları zorla hareket ettirmeme konusunda güvence altına alan mutabakatı bozduğunu ve bu nedenle Ukrayna’yı desteklediklerini vurguladı.

Ukrayna’ya sağlanan desteğe ilişkin tüm kararların dikkatli bir şekilde ve müttefik ülkelerle ortaklaşa alındığını kaydeden Scholz, “Yeminini ciddiye alan Almanya Şansölyesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın savaşa dönüşmemesi için her şeyi yapmalıdır” dedi. Rusya ile NATO arasında”. ifadesini kullandı.

Scholz, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa hiçbir NATO ülkesinin doğrudan müdahalesinin olmadığını vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Berbock 24 Ocak’ta Strasbourg’daki Avrupa Konseyi’nde “Birbirimize karşı değil, Rusya’ya karşı savaş yürütüyoruz” dedi. Sözlerinin hatırlatılması üzerine Scholz şunları söyledi:

“NATO ile Rusya arasında savaş yok. Böyle bir artışa izin vermeyeceğiz. Alman hükümeti olarak buna tamamen katılıyoruz ve Dışişleri Bakanı da öyle düşünüyor.”

Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile en son Aralık ayı başında görüştüğünü hatırlatarak, “Putin ile tekrar telefonda görüşeceğim çünkü birbirimizle konuşmamız gerekiyor” dedi. ifadesini kullandı.

Scholz, Putin ile yaptığı telefon görüşmelerinin içeriğine ilişkin olarak, “Telefon görüşmelerimizin üslubu saygısızlık değil ama tabi ki bakış açılarımız tamamen farklı” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Putin ile yaptığı görüşmelerde net bir tavır aldığını ifade eden Başbakan Scholz, görüşmelerde esir değişimi, Ukrayna’dan tahıl ihracatı veya Zaporozhye nükleer santrali gibi belirli konuların ele alındığı bilgisini paylaştı.

Rusya “saldırganlığını azaltmadan” savaşı sürdürdüğü sürece mevcut durumun değişmeyeceğini belirten Scholz, Putin’in Ukrayna’dan askerlerini çekerek savaşı bitirebileceğini yineledi.

Almanya’da Ukrayna’ya savaş uçağı tedarikinde yeni şartlarla ilgili tartışmalara değinen Başbakan Scholz, savaş uçağı tedarikinin söz konusu olmadığını belirterek, “Almanya’da bir karar alındıktan sonra yeni müzakere başlar. çok ciddi görünmüyor ve vatandaş devletin aldığı kararlara güvenemeyecek, güven sarsıldı.” konuştu”. ifadesini kullandı.

AAA

İlginizi Çekebilir