BALKAN | Almanya, Türkiye ve Yunanistan heyetlerinin Yunan basınında buluşması

Yunan basınında yer alan haberde, Türkiye, Almanya ve Yunanistan heyetlerinin 16 Aralık’ta Brüksel’de gerçekleştirdiği üçlü görüşmeye ilişkin “buzları eriten bir adım” yorumu yapıldı.

Atina

Yunan haber sitesi cnn.gr’de üçlü görüşmeye ilişkin bir değerlendirmede, “Doğrudan diplomatik sonuçları olmasa da aradaki buzların kırılmasına ve Ankara’nın önümüzdeki dönem için niyetinin anlaşılmasına yardımcı oldu.” ifadeler yer almıştır.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, görüşmenin ılımlı bir havada geçtiğine dair isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberde, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in ABD Kongresi’nde İstanbul’da varılan mutabakata saygı duymadan yaptığı konuşmadan Ankara’nın rahatsızlığını dile getirdi. . Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile.

Rum tarafının, Kalın’ın bu rahatsızlığı dile getirmesinin ardından “Türk uçaklarının Miçotakis-Erdoğan görüşmesinden birkaç gün sonra Yunan adaları üzerinde 42 sefer yaptığını” ileri sürdüğü kaydedildi.

Haberlerde tarafların uzun bir aradan sonra bir araya gelmesi ne olursa olsun olumlu bir gelişme olarak nitelendirildi.

“Diyalog mantıklı ve kaçınılmaz”

Ta Nea gazetesinde yer alan bir haberde, Atina’nın “telefonların çalışmadığı istenmeyen durumların artması tehlikesi olduğu” düşüncesiyle diyalog istediği belirtildi.

Hükümet kaynaklarına dayanan haberler, toplantının buzları kırmak için düzenlendiğini söyledi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’un Atina ile Ankara arasında iletişim kanallarının açılmasını “mantıklı ve kaçınılmaz” olarak değerlendirdiği bildirildi.

Kathimerini gazetesi de toplantıyı Atina ile Ankara arasında birkaç ay sonra yenilenen üst düzey temasın ilk işareti olarak gösterdi.

Üçlü heyet Brüksel’de bir araya geldi

Türkiye, Almanya ve Yunanistan heyetleri 16 Aralık’ta Belçika’da üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmeye Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Büyükelçi İbrahim Kalın, Almanya Federal Başbakanlık Dış ve Güvenlik Politikası Danışmanı Jens Plötner ve Yunanistan Başbakanı Anna-Maria Bura’nın Diplomasi Ofisi Başkanı katıldı.

Almanya ve ABD, Türkiye ile Yunanistan arasındaki iletişim kanallarının etkinleştirilmesinin ele alındığı üçlü toplantıyı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

İlginizi Çekebilir