BALKAN | Almanya’da DİTİB Schwelm Mescid-i Aksa Camii dualarla ibadete açıldı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin (KRV) Schwelm kentinde, Türk-İslam Diyanet Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa camii dualarla ibadete açıldı.

Schwelm Belediye Başkanı Stefan Langhard, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Schwelm, farklı milletlerden ve kültürlerden insanlarla zengin bir yer. Bu cami buraya zenginlik katan ikinci mabetti. Schwelm gelişiyor ve yeni ibadethaneniz onlardan biri. Cami, Schwelm’in bir parçasıdır. Schwelm’deki Türk-İslam cemaati adına çok mutluyum.” ifadesini kullandı.

Ennepe-Ruhr Valisi Olaf Schade, “Bu, cami topluluğu olarak sizin için çok önemli ve Schwelm şehri için güzel bir gün. İbadethaneler kültürümüzün bir parçası haline geldi. Caminin yapımında emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi. dedi.

Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, camilerin birlikte yaşama kültürünün en güzel örneklerinin görüldüğü yerler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu cami şehrin ve Schwelm’de yaşayan Müslümanların ayrılmaz bir parçası olacak, insanların birbirlerinin kültür ve dinlerini tanıyabilecekleri, birlikte bayramlaşabilecekleri ve güzel vakit geçirebilecekleri bir buluşma yeri olacak. Camiler sadece ibadet yerleri değil, aynı zamanda toplumsal kaynaşma mekanları olarak da hizmet veren mekanlardır.”

DİTİB Başkanı Muharrem Kuzey, camilerin bir buluşma, sohbet, buluşma ve fikir alışverişi yeri olduğunu belirterek, “500 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Schwelm şehri, ortaya muhteşem bir eser çıkardı. Caminin yapımında emeği geçen yerel yönetime ve kent sakinlerine şükranlarımı sunuyorum.” söz konusu.

Gösterilerin ardından caminin açılış kurdelesi dualarla kesildi ve cami ibadete açıldı.

2000 metrekare alan üzerine inşa edilen ve 500 metrekare ibadet alanına sahip olan caminin inşaatı 5 yıl sürdü.

AAA

İlginizi Çekebilir