BALKAN | Almanya’da Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Almanya’nın başkenti Berlin, Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenlerin anısını saygıyla anıyor.

Alman Türk Toplumu (TGD) ve Alman Suriyeli Yardım Dernekleri, başkent Berlin’deki tarihi Brandenburg Kapısı önünde anma etkinliği düzenledi.

Etkinliğe Almanların yanı sıra ülkedeki Türkler ve Suriyeliler de katıldı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı.

Depremlerin iki hafta önce olduğuna dikkat çeken Steinmeier, “Yıkılan şehirlerden gelen haberler bizi şaşırtıyor. Görüntüler hafızamıza kazınmıştır. Yüzyılın felaketi. Ülkemizde akrabalarını ve arkadaşlarını kaybeden birçok insan var. Bu gece, bu yıkıcı felakette hayatını kaybedenlerin anısını onurlandırmak için Berlin’de toplandık.” söz konusu.

Kalbinin afet bölgesinde hayatta kalanlarla birlikte olduğunu belirten Steinmeier, “Acınızı ve ıstırabınızı görüyoruz. Yardım çağrılarınızı duyuyoruz. Seni yalnız bırakmayacağız.” ifadesini kullandı.

Almanya’da yaşayan, Türkiye ve Suriye’de akrabaları bulunanlara seslenen Steinmeier, “Ülkemizde pek çok insan sizin acılarınızı ve endişelerinizi paylaşıyor. Sizin acınız bizim acımızdır.” söz konusu.

Almanya’da da bir yardım dalgasının gözlemlendiğine dikkat çeken Steinmeier, deprem bölgesinde ülkesine yardım eden herkese teşekkür etti.

Suriye’deki Esad rejimine çağrıda bulunan Steinmeier, “Yardım görevlileri hayat kurtarma işini yapsın. Kimsenin insani yardımı engellemeye hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Yardım ve dayanışmanın devam etmesini isteyen Steinmeier, “Felaketten etkilenen tüm insanlara onları desteklediğimizi ve yanlarında kalacağımızı göstermek için buradayız. Her zaman yanındayız.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan Alman Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) üyesi Jörg Eger, deprem bölgesine ilişkin izlenimlerini paylaştı.

Eger, “Her görevin kendine göre zorluğu var. Uzun yıllardır yurt dışındayım. Ama ben böyle bir yıkım görmedim. Deprem sonrası binalarda oluşan hasarları biliyoruz. Eğitim konusunda yetiştirilirler. Ancak büyük yıkım olağanüstüydü.” söz konusu.

Sadece acı ve hüznün yanı sıra olağanüstü bir misafirperverlik, dostluk ve anlayışla karşılaştıklarını belirten Eger, “Türkçe konuşuyorum. Ama bir cümle bana bu misyonu hep hatırlatacak; ‘Nasılsın arkadaşım?’ Bu cümle benim için korkunç bir felaket sırasında umut ve dostluk anlamına geliyor. kullanılan ifadeler.

Anma etkinliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve depremden etkilenenlere yardım çağrıları yapıldı.

AAA

İlginizi Çekebilir