BALKAN | Almanya’daki ‘havaalanı grevi’ 100 binden fazla yolcuyu etkiledi

Dört Alman havalimanında güvenlik personeli tarafından 48 saatlik bir uyarı grevi çoğu uçuşu durdurdu ve uçuş iptallerinden 100.000’den fazla yolcunun etkilenmesi bekleniyor.

Hizmet Emekçileri Konfederasyonu’na (Ver.di) bağlı güvenlik görevlilerinin işverenlerle ücret görüşmelerinde anlaşma sağlayamaması üzerine dün gece Hamburg, Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarında 48 saatlik çalışma araları başladı. .

Alman Havalimanları Birliği (ADV), uluslararası ve ulusal hava trafiğinin geniş alanlarını kapatmayı amaçlayan grevin kabul edilebilirin çok ötesinde ve tamamen uygunsuz olduğunu söyledi.

ADV, 100.000’den fazla yolcuyu etkileyen kapanmalar nedeniyle 700 havalimanı uçuşunun iptal edilebileceğini duyurdu.

Ver.di ayrıca Cuma günü Stuttgart Havalimanı’ndaki güvenlik görevlilerini istifaya çağırdı. Bu havalimanında kaç uçuşun iptal edileceği henüz belli değil.

Almanya’da grev dalgası

Almanya’da alışılmadık derecede yüksek enflasyonun ortasında işçilerin artan yaşam maliyetlerini dengelemek için daha yüksek ücret talep etmesi nedeniyle son aylarda bir grev dalgası yayıldı.

Alman Maden, Kimya ve Enerji İşçileri Sendikası (IG BCE) ve Ver.di bugün enerji sektöründeki özel sektör işçilerini yüksek enflasyon ortamında daha yüksek ücret talep eden bir günlük toplu uyarı grevine çağırdı.

Öte yandan, Ver.di ve Alman Demiryolu İşçileri Sendikası’nın (EVG) 27 Mart’ta ulaştırma sektöründe düzenlediği uyarı grevi, ülkedeki çoğu uçuş, tren ve otobüsün durma noktasına gelmesiyle ulaşımı felç etti.

İlginizi Çekebilir