BALKAN | Amerika Birleşik Devletleri, Kuran’ın yakılmasını iğrenç bir eylem olarak nitelendirdi, ancak bunu kınamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasını kınamadı, ancak olayın saygısız ve iğrenç olduğunu ve kötü niyetle işlenmiş olabileceğini söyledi.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’in yakılmasına da değindi.

“Demokrasinin unsurları olarak örgütlenme ve toplanma hakkını destekliyoruz. Ancak İsveç Başbakanı’nın (Ulf Kristersson) dediği gibi, birçok insan için kutsal olan bir kitabı yakmak saygısızlıktır.” dedim.

Yasal olanın uygun olduğu anlamına gelmediğini belirten Price, 2010 yılında Florida’da bir rahibin Kuran-ı Kerim yakma etkinliği düzenlemeyi planladığını hatırlatarak, “Bazı şeyler yasal olabilir ama çirkin.” dedim.

Sözcü, “İsveç’te yaşananların, Atlantik ötesindeki Avrupalı ​​müttefiklerimiz arasındaki birliği zayıflatmak için kötü niyetle yapılmış olabileceğini de anlıyoruz” dedi. dedi.

Bir TRT muhabirinin olayı kınayıp kınamayacağı sorulduğunda Sjozcu, olayın rahatsız edici ve son derece saygısız olduğunu ancak doğrudan olayı kınamadığını söyledi.

Bunun üzerine muhabir, “Birleşmiş Milletler bile kınadı, Dışişleri Bakanlığı’nın kınamasına ne engel oluyor?” Price tarafından soruldu: “Orada olanları kimse savunmuyor. Aynı şeyi üst düzey İsveçli yetkililerden de duydunuz. Demokrasilerde toplanma özgürlüğü vardır. İfade özgürlüğü vardır ve bu ifade özgürlüğü bazen insanlara saygısız, iğrenç ve iğrenç şeyler yapma hakkı verebilir. Bütün bunlar ne olduğunu belirliyor.” cevap verdi

Bir AA muhabiri, “Bu konuda her türlü ifadeyi kullandınız. Saygısızca dedin, iğrenç dedin, iğrenç dedin ama kınamadın. Rusya bile kınadı. Neden bu nefret eylemini kınamıyorsunuz?” bir soru yöneltti.

Price, “Bu eylemi kınamakta tereddüt etmiyorum. Dediğim gibi, iğrenç bir hareket.” cevap verdi, ama yine de onu kınamadı.

Daha önceki açıklamalarını yineleyen Price, eylemin “acımasız” olduğunu ve failin bir “provokatör” olduğunu söylemekle yetindi.

Sözcü, bu eylemin İsveç hükümetinin eylemi olmadığını, Türkiye ile İsveç’in arasını açmak amacıyla hareket eden kötü niyetli bir provokatörün eylemi olduğunu iddia etti.

Price ayrıca İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmaya hazır olduğunu söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir