BALKAN | AP bağlantılı yolsuzluk davasında bir kişi daha tutuklandı

Belçika’da Avrupa Parlamentosu (AP) ile bağlantılı olarak yürütülen yolsuzluk ve kara para aklama soruşturması kapsamında daha önce elektronik kelepçeyle yargılanan bir zanlı yeniden gözaltına alındı.

Belçika Federal Başsavcılığı yaptığı açıklamada, Adaletsiz Barışa Hayır adlı STK’nın yöneticisi Nicolò Fig Talamanca hakkında bugün mahkemeye verilen önceki kararın Brüksel Temyiz Mahkemesi tarafından bozulduğunu söyledi.

Açıklamada, Talamanca’nın mahkemece tutuklu yargılandığı ve süresinin uzatıldığı, bu kararın ardından Talamanca’nın tekrar cezaevine gönderileceği belirtildi.

Talamanca ile yeniden hakim karşısına çıkan eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri’nin duruşmasının Panzeri’nin talebi üzerine 17 Ocak’a ertelendiği açıklandı.

Belçikalı yetkililer tarafından yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklamayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında çok sayıda yerde arama yapıldı, 1.5 milyon euro nakit ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında, Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği görevine son verilen Yunan Milletvekili Eva Caili, eski İtalyan Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Cailli’nin ortağı ve Avrupa Parlamentosu yardımcısı Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğüne adanmış bir STK’nın yöneticisi Niccolo Figa yer alıyor. Talaman’da olduğu açıklandı. Kylie ve Giorgi de hala hapiste.

Bu adamların Avrupa Parlamentosu’nun ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için Fas ve Körfez ülkelerinden rüşvet aldıkları iddia edildi. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları yalanladı.

AAA

İlginizi Çekebilir