BALKAN | Atina Birinci Mezarlığı’nda ünlü heykeltraşların eserleri sergileniyor.

Yunanistan tarihinin önemli isimlerinin mezarlarının bulunduğu Atina’nın ilk mezarlığı, ilginç mezar taşları ve heykelleriyle bir açık hava müzesini andırıyor. Mezarlık hem Yunan tarihinde hem de heykeltıraşlıkta önemli bir yer tutar.

Başkentteki en eski mezarlık olan Atina Birinci Mezarlığı, 1838’de o zamanki belediye tarafından resmen kuruldu.

Atina Belediyesi’ne göre, mezarlığın günümüze ulaşan ilk planı 1860 yılına kadar uzanıyor. Bu konuda küçük bir Türk mezarlığının varlığı da dikkat çekiyor.

1884’te Krallığın kararıyla Türk mezarlığının yanındaki bölge şehrin Yahudi cemaatine tahsis edilmiş ve 1910’da Yahudi mezarlığı, artık boş olan Türk mezarlığıyla genişletilmiştir. 1914 yılında şehirdeki Protestan mezarlığı Atina Birinci Mezarlığı’na taşınmıştır.

Yunan tarihi ve heykel için önemli

Yaklaşık 162 hektarlık bir alan üzerine kurulan mezarlıkta bugün yaklaşık 12.300 mezar bulunuyor.

Mezarlık, hem tarihsel hem de sanatsal açıdan Yunanistan’ın önemli bir unsuru olarak kabul edilir. Bu mezarlığa gömülenler arasında Yunanistan’ın siyaset, sanat ve edebiyat dünyasından birçok önemli isim bulunmaktadır.

Yunanistan eski Başbakanı Andreas Papandreu, dünyaca ünlü aktris ve eski Kültür Bakanı Melina Mercouri, Yunan ayaklanmasının başlatıcılarından Theodore Kolokotronis, Yunan sinemasının yönetmenlerinden Theodore Angelopoulos ve Trikoupi ailesinin mensuplarının mezarları , Yunan tarihinin önemli isimlerinden biri öne çıkıyor.

Ünlü heykeltıraşların eserlerinin bulunduğu ev

Mezarlıkta mezarların şekli ve ebedi uykudaki isimler dikkat çekiyor. Neoklasik dönemin izlerini taşıyan mezar yapıları da 19. yüzyıl Yunan heykel sanatında gelinen noktayı yansıtıyor.

Bu mezarlık, başta Tinos adası olmak üzere önde gelen Yunan heykeltıraşları Halepas, Vikaris, Phytalis, Vidalis, Filipotis’in eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Burada ayrıca Yunan heykeltıraş Yannoulis Khalepas’ın başyapıtlarından biri olan “Uyuyan Kadın” heykeli de bulunmaktadır.

Ünlü kişilerin mezarlarının üzerindeki kitabeler edebî bir hassasiyetle yazıldığı için mezarlık, sanat ve tarihin buluşma yeri olmaktadır.

AAA

Random Post