BALKAN | Avrupa enerji krizi nedeniyle kömüre geçiyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle derinleşen enerji krizine karşı önlem olarak yıllardır “kirli” olarak nitelendirdikleri kömüre geçiş yapmış ve kullanımını azaltmıştır.

Uzun yıllardır çevre ve iklim politikaları izleyen ve kömürden vazgeçen Avrupa ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi ve Rusya’dan uygun fiyatlı doğal gaz arzının kesilmesiyle bu yaklaşımını değiştirmek zorunda kaldı.

Savaşla birlikte yeni bir boyut kazanan enerji krizi, Avrupa ülkelerinde çevrecilerin kömüre yönelik kamuoyu baskısının da azalmasına neden oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yıllık “Kömür 2022” raporuna göre, küresel kömür tüketimi 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 1,2 artarken, AB’de büyüme yüzde 6,5’e ulaştı.

Böylece AB ülkelerinin 2021 yılında 449 milyon ton olan kömür tüketimi, 2022 yılında 478 milyon tona ulaştı. Bu büyüme, elektrik üretiminde kullanılan kömüre olan talepteki artışla desteklendi.

AB ülkelerinde 2021 yılında 332 milyon ton olan toplam kömür üretimi, 2022 yılında yüzde 7,3 artışla 357 milyon tona yükseldi.

Kömür talebindeki düşüş eğilimi tersine döndü

1990 yılında AB’nin elektrik üretiminin yüzde 40’ını oluşturan termik santrallerin payı 30 yıldır düşüş trendinde. Elektrik üretiminde kömürün payı 2020’de yüzde 13’e geriledi.

Savaştan önce, 2030 yılına kadar Avrupa’daki 324 termik santralin yaklaşık yarısının tamamen kapatılması için hazırlıklar yapılıyordu.

Düşünce kuruluşu Bruegel’e göre, AB ve Birleşik Krallık’ta kömürle çalışan elektrik üretimi 2015 ile 2020 arasında yüzde 40 düştü.

Enerji krizinin ortasında artan kömür talebi ile elektrik üretiminde kömürün payının 2022’de yüzde 20’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kömür ve madencilik sektörü son dönemde enerji krizine karşı çeşitli önlemler almak isteyen bazı Avrupa ülkelerinde ivme kazanmıştır. AB ülkelerinde mevcut kömür madenlerinden üretim artarken, İngiltere ve Polonya gibi bazı ülkeler de yeni kömür madeni projeleri hazırladı.

Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İspanya, İtalya, Yunanistan, Macaristan ve Avusturya gibi ülkeler kömürlü termik santrallerin ömrünü uzatmak, santralleri yeniden devreye almak ve akımı artırmak için adımlar attı. üretme.

Almanya

Almanya daha önce 2038’de kömür santrallerini kapatmayı planladığını açıklamış ve 2021’de bazı santral işletmecileriyle anlaşmaya vardıktan sonra bu tarihi 2030’a ertelemişti.

Kömürden çıkış hedefini 2038’den 2030’a düşürmek, geçen yıl Almanya’nın koalisyon hükümetinin en önemli seçim vaatlerinden biriydi.

Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa’da bir enerji krizine yol açmasının ardından, Rusya’dan doğal gaza erişimi olmayan Almanya, alternatif enerji kaynaklarını güvence altına almak için yerli kömür endüstrisine dönmeye karar verdi.

Alman hükümeti, Ukrayna’daki savaşın ardından Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için daha önce kapatılacağı açıklanan kömürlü termik santralleri kullanmaya devam etme kararı aldı.

Alman hükümeti, bazı kömürle çalışan elektrik santrallerini şebekeye yeniden bağlamak için adımlar atarak, kapanması planlanan bazı santrallerin ömrünü uzattı.

Bu bağlamda Almanya, acil durum rezervi olarak 6 gigawatt-saatten daha fazla kapasiteye sahip kömür yakıtlı elektrik santrallerini tutma kararı aldı.

Alman enerji şirketi RWE, Neurath ve Niederau-Böhm’deki 3 linyit tesisini yeniden açacağını duyurdu.

Fransa

Fransız devletinin talebi üzerine ülkenin elektrik üretim ve dağıtım şirketi GazelEnerji, Moselle’de bir kömür yakıtlı elektrik santralini yeniden devreye aldı. Toplam elektrik üretim kapasitesi 600 megavat-saat olan santral, yaşanan enerji krizi nedeniyle bir süre daha çalışmaya devam edecek.

İtalya

İtalya’da hükümet, 2025’te kapanması beklenen 6 kömürlü termik santralin kapatılmasını ertelemeye ve acil bir durumda hizmet dışı bırakılan bir elektrik santralini yeniden faaliyete geçirmeye hazırlandı.

ispanya

İspanya’da, enerji şirketi Endesa’dan As Portes kömürle çalışan elektrik santralinin kapanışını ertelemesi istendi.

Britanya

Birleşik Krallık, kömürle çalışan bazı termik santrallerin ömrünü uzattı.

Drax ve EDF ile iki farklı kömürlü termik santralin ömrünü uzatmak için sözleşmeler imzalandı.

Hükümet ile Uniper arasında, 2022’de kapanacak olan Ratcliffe kömür yakıtlı elektrik santralinin çalışmaya devam etmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

Avrupa’daki enerji krizi, geçmişte İngiltere’deki çevrecilerin tepkisiyle askıya alınan kömüre yatırım ve yaklaşımı değiştirdi.

Ayrıca İngiltere, 30 yıl sonra ilk kez yeni bir kömür madeni projesine onay verdi. Ülkenin kuzeybatısındaki Cumbria bölgesinde proje tarafından çıkarılacak madenin elektrik üretimi için değil çelik üretimi için kullanılacağı belirtildi.

Polonya

AB’nin en büyük kömür üreticilerinden ve tüketicilerinden biri olan Polonya, temiz enerjiye geçmeyi planlasa da Rusya-Ukrayna savaşından sonra kömür tüketimini artırdı.

Rusya’dan doğalgaz ve kömür alımını durduran Polonya, Kolombiya, Kazakistan, Güney Afrika, Avustralya ve Endonezya’dan kömür ithalatını artırdı.

Hükümet, linyitin evlerin ısıtılmasında kullanılmasına yönelik yasağı kaldırma kararı alırken, maden ocaklarından termik kömür üretiminin artırılmasına yönelik karar alındı.

Avusturya

Avusturya’da hükümet, Verbund’dan 2020’de kapanan kömürlü bir elektrik santralini arz kesintileri veya tamamen kapanma durumunda kullanılmak üzere yeniden hazırlamasını istedi.

Danimarka

Ülkedeki elektrik arz güvenliğine geçici olarak katkı sağlamak amacıyla 2’si kömürlü olmak üzere 3 santralin planlanan kapanış tarihlerinin ertelenmesine karar verildi.

Yunanistan

Hükümet, linyit üretimini yüzde 50 artırmaya karar verdi. Mevcut enerji krizi nedeniyle 7 kömürlü termik santralin planlanandan daha uzun süre işletmede tutulmasına karar verildi.

Macaristan

Hükümet, 2025 yılına kadar kömürden aşamalı olarak çıkma taahhüdünden vazgeçti.

Kömür üretiminin artırılması ve Matra’daki şebeke dışı linyit santralinin yeniden kurulmasına karar verildi.

Hollanda

Hollanda, geçmişte yüzde 35’in altında kapasiteyle çalışmak zorunda olan kömürle çalışan elektrik santrallerindeki üretim sınırını kaldırdı. Ülkede kömürlü termik santrallerin tam kapasite ile çalışmasına izin verildi.

Romanya

Romanya, 2022 yılı sonuna kadar hizmet dışı bırakılacak olan Rovinari ve Turceni termik santrallerinin kapanışını erteledi. Hükümet, kömürü aşamalı olarak tamamen ortadan kaldırma taahhüdünden vazgeçti.​

AAA

İlginizi Çekebilir