BALKAN | Avrupa kurak bir yazdan sonra sıcak bir kış yaşıyor

Avrupa’da kış mevsimi bu yıl normalin üzerinde sıcaklıklarla ılık geçiyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yılın bu günlerinde normal şartlarda rekor düzeyde düşük sıcaklıkların görüldüğü bazı Avrupa ülkelerinde termometreler 20 dereceyi gösteriyor, hatta bazen üzerine çıkıyordu.

Mevsimin üzerindeki sıcaklıklar Avrupalılara alışılmadık bir Yeni Yıl tatili yaşatırken, bazı ülkeler güneşli havanın tadını çıkardı.

Uzmanlar, iklim değişikliğinin bu olağandışı hava düzeni üzerindeki etkisine dikkat çekiyor ve 2022’de kurak bir yazı geçirecek olan kıtada bu durumun tehlikesine karşı uyarıda bulunuyor.

ispanya

İspanya’da sıcaklık rekorları kıran bir sonbaharın ardından kışın mevsim normallerinin üzerinde geçmesi bekleniyor.

Meteoroloji Enstitüsü’ne (AEMET) göre 2022 sonbaharı, ulusal ortalama 16,3 santigrat derece ile İspanya’nın en sıcak sonbaharıydı. AEMET, sonbaharda hava sıcaklığının normalin 3-4 derece üzerinde olduğunu bildirdi.

Ayrıca sonbaharda ülke genelinde metrekareye düşen ortalama 152 litre yağışın normalin yüzde 24 altında olduğu ve kuraklığın devam ettiği bildirildi.

Kışın ilk günlerinde de devam eden ve normallerin 3-5 derece üzerinde olan hava sıcaklığı, İspanyolları alışılmadık bir Noel ve yeni yıl kutlamasına sevk etti.

İstatistiklere göre 25.1 derece ile Bilbao, 1948’den bu yana en sıcak “1 Ocak”ı yaşadı. Benzer şekilde 1 Ocak’ta son 49 yılın en sıcakları Vitoria şehrinde (19,7 derece), son 48 yılın en sıcak Ocakları Pamplona’da (18,8 derece) ve son 47 yılın en sıcakları Valladolid’de (18 derece) yaşandı.

Meteorologlar, “gerçek kışın” 15 Ocak’tan itibaren hissedilmeye başlayacağına dikkat çekiyor.

Hollanda’da kış ılımandır

Hollanda’da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, son yılların en sıcak sonbaharının ardından kış mevsiminin ılık geçeceği tahmin ediliyor.

Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI) tarafından sağlanan verilere göre, 2022 sonbaharı, ulusal ortalamanın 12,1 santigrat derece olduğu 2018, 2005 ve 1959’dan sonra Hollanda’daki en sıcak dördüncü sonbahar oldu.

KNMI raporunda, hava durumu verilerinin tutulduğu 1901 yılından bu yana ortalama kış sıcaklığının 4 derecenin altında olmasına rağmen Aralık 2022’de ortalama sıcaklığın 5,8’e yükseldiği belirtildi.

Ortalama kış sıcaklıkları 1902’den 1930’a 2,6, 1931’den 1960’a 2,3, 1961’den 1990’a 2,7 ve 2020’de 1991’den 3,9 olarak ölçülürken, 2023 kışında ortalama sıcaklık 4,9 derece olacak.

Sıcak sonbahar ve kış dönemlerinin yaşandığı 2022’de yıllık ortalama sıcaklığın 11,6 derece olduğuna değinilen açıklamada, bunun 1901’den bu yana ölçülen yıllık ortalama sıcaklıktan 1 derece daha yüksek olduğuna işaret edildi.

Küresel ısınma nedeniyle ortalama kış sıcaklığının artmasının beklendiği belirtildi.

‘Ocak ayının en yüksek sıcaklığı’ İsviçre Alpleri’nin kuzeyini vurdu

İsviçre’de yılın ilk günlerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

1 Ocak’ta İsviçre Alpleri’nin kuzeyindeki Jura kantonuna bağlı Delemont kasabasında 1 Ocak’ta termometreler 20.9 dereceyi gösterdi. Bu, “İsviçre Alpleri’nin kuzeyinde tüm zamanların en yüksek Ocak sıcaklığı” olarak kaydedildi.

Alpler’in kuzeyindeki önceki Ocak sıcaklık rekoru, Lucerne kantonunda 12 Ocak 1993’te 19.4 dereceydi.

1 Ocak’ta Uri kantonunda sıcaklık 19.2 santigrat dereceydi.

İsviçre Meteoroloji Enstitüsü, Delemont’taki rekor sıcaklığa, güneybatıdan esen sıcak rüzgarlar ile fön rüzgarları olarak da bilinen Jura dağlarından gelen kuru ve ılık rüzgarların neden olduğunu açıkladı.

Batı Avrupa’daki ılıman havanın Atlantik’ten doğu Florida’ya akan sıcak havadan kaynaklandığını söyleyen İsviçre Meteoroloji Enstitüsü, aynı durumun geçen yıl da gözlendiğini kaydetti.

Bir diğer Avrupa ülkesi olan Lihtenştayn’da ise ocak ayına rağmen sıcaklık yaklaşık 20 dereceye ulaştı.

İtalya

İtalya’da “kışın henüz gelmediğini” kaydeden meteorologlar, 1985’te olduğu gibi sonbahar ve kış başlarında ülke sıcaklıklarının normalin çok üzerinde olduğunu bildirdi.

2022 yazında rekor düzeyde yüksek sıcaklıklara ve kuraklık sorunlarına göğüs geren İtalya da, 2022’de daha az yağışla, Ekim’den Kasım’a kadar tipik olarak yüksek bir yağış dönemi yaşadı.

Uzmanlar, rekor yüksek sıcaklıklar nedeniyle Aralık ayına kadar İtalya’nın kuzeyinden güneyine farklı bölgelerde sivrisineklerin bulunmaya devam ettiğini açıkladı.

Noel ve yılbaşı döneminde sıcaklıkların normalin oldukça üzerinde olduğu, özellikle yurdun orta ve güney kesimlerinde 25 dereceye ulaştığı bildirildi.

Ocak ayının ikinci haftasından itibaren hava sıcaklıklarının düşmeye başlayacağını kaydeden uzmanlar, normalde ülkenin kuzey dağlık bölgelerinde görülmesi gereken kar yağışının ne zaman başlayacağının henüz bilinmediğini söyledi.

İstatistiklere göre 2022 yılında tarihinin en sıcak ve kurak yılını yaşayan İtalya’da da 2023 yılı benzer şekilde bekleniyor.

Polonya

Polonya’da yılın ilk gününde hava sıcaklığının 19 dereceye ulaşması, şimdiye kadarki en sıcak Ocak ayına neden oldu.

Polonya Meteoroloji Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak’ta başkent Varşova da dahil olmak üzere ülkenin büyük bölümünde yüksek sıcaklıklar kaydedildi.

Aralık 2022’de sıfırın altında 18 derecenin altına düşen hava sıcaklığı, 2023’ün ilk gününde 19 dereceye ulaştı. Şimdiye kadarki en sıcak Ocak ayı olarak kayıtlara geçti.

Polonya da Aralık ayında son 10 yılın en yoğun kar yağışını yaşadı.

Yunanistan

Aralık ayında Yunanistan’da 20 santigrat dereceye varan sıcaklıklar devam ediyor.

Başkent Atina başta olmak üzere kıyı bölgelerinin çoğunda birçok kişi plajların ve güneşin tadını çıkarmayı tercih etti.

Uzmanlar soğuğun Ocak ayının ikinci yarısından itibaren etkili olacağını tahmin ediyor.

2022 yazında Yunanistan’da yüksek sıcaklıklar orman yangınlarına neden oldu.

Geçen yıl, ülke genelinde yaklaşık 200.000 hektarlık arazi orman yangınlarıyla kül oldu. Bu rakam 2006-2021 dönemi yıllık ortalamasının yüzde 46’sına tekabül ediyor.

İngiltere’de sıcaklıklar geçen yıl Aralık ayı dışında her ay ortalamanın üzerinde seyretti. Aralık ayının sonu daha ılıman ve yağışlı geçse de ülkenin büyük bölümünde kar yağışı da görüldü.

Macaristan

Macaristan’da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, 2 Ocak’ta hava sıcaklığı 18.2 derece oldu.

Ülkede bugüne kadar alınan ölçümlere göre 2 Ocak’ta en yüksek sıcaklık 1992’de Szentgotthard şehrinde 16.4 derece olarak ölçüldü.

Ayrıca ülkede 2022 yazının ortalama 22,8 derece sıcaklıkla 1901’den bu yana en sıcak yaz mevsimi olduğu açıklandı.

Avrupa’da son 500 yılın en kurak dönemi

İklim değişikliğinin yol açtığı çevresel kaygılar dünya çapında kuraklık tehdidini hızla artırırken, en çarpıcı etki bu yaz Avrupa kıtasında görüldü.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun (AB) Ortak Araştırma Merkezi’nden (JRC) uzmanlar, 23 Ağustos’ta Avrupa’nın son 500 yılın kurak dönemini geride bıraktığını bildirdi.

Avrupa Kuraklık Gözlemevi’nden alınan analiz ve verilere dayanarak JRC tarafından hazırlanan Avrupa’da Kuraklık – Ağustos 2022, endişe verici Temmuz kuraklığının AB topraklarının yüzde 47’sinin hala “tetikte” olmasıyla devam ettiğini belirtiyor. AB durumunda, 17 tanesinde “endişe verici” bir kuraklık olduğu kaydedildi.

İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere’de kuraklığın, Avrupa’da ise yaz aylarında yoğun sıcaklara ve orman yangınlarına teslim olması başta İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya olmak üzere yetkilileri ve halkı endişelendirdi.

JRC Drought in Europe 2022 raporuna göre, tüm kıtada son 500 yılın en kötü kuraklık olasılığına odaklanılıyor.

Merkezin İngiltere’yi de kapsayan Temmuz 2022 kuraklık raporuna göre Avrupa topraklarının yüzde 44’ü kuraklık tehdidiyle karşı karşıya.

AB topraklarının yüzde 44’ü “uyarı”, yüzde 9’u “alarm” durumundayken, Avrupa’da kuraklıktan en çok etkilenen ülke İtalya. Kıtadaki en kötü kuraklık bu ülkede Po havzasında yaşanıyor.

Rapora göre İspanya’daki su rezervlerinin doldurulması, son 10 yılın ortalamasından yüzde 31 daha düşük.

Özellikle, Portekiz’de hidroelektrik enerji üretmek için kullanılan su miktarı son 7 yılda yüzde 50 azaldı.

Aşırı sıcaklar özellikle Fransa, Romanya, İspanya, Portekiz ve İtalya’da tarımı etkiliyor.

Avrupa orman yangınlarıyla mücadele ediyor

AB ülkelerinde Ocak-Eylül ayları arasında çıkan yangınlar sonucunda yaklaşık 750 bin hektar arazi küle döndü.

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemine göre, 1 Ocak – 3 Eylül tarihleri ​​arasında AB ülkelerinde çıkan yangınlarda 750.000 hektar alan yandı. 2006-2021 döneminde yanan alan sayısı yılda 260 bin hektardı.

Sadece Ağustos ayında yanan alanların sayısı 508 bin hektarı aştı. Ortalama olarak, son 15 yılda bu miktar 215 bin hektar olarak gerçekleşti.

Avrupa Birliği’nin (AB) Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS) de Avrupa’daki yangınların kıtanın 15 yılın en yüksek yaz karbon emisyonlarına neden olduğunu söyledi.

1 Haziran ile 31 Ağustos arasında, AB ve Birleşik Krallık’taki yangınlar 6,4 megaton karbon üretti.

Fransa ve İber Yarımadası’ndaki yangınların neden olduğu bu karbon miktarı, 2007’den bu yana yaz aylarında ölçülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Yaz aylarında, Fransa ve İspanya’da karbon emisyonları son 20 yılın en yüksek seviyelerine çıktı.

AAA

İlginizi Çekebilir