BALKAN | Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kylie yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin, Belçika Federal Savcılığı tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındığı bildirildi.

Belçika’nın yüksek tirajlı gazeteleri Le Soir ve Knack’de yer alan haberlere göre, Belçika Federal Savcılığı gün içinde 16 eve baskın düzenledi.

Sonuç olarak, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı, Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) ve Yunanistan muhalefet partisi PASOK’tan Avrupa Parlamentosu Üyesi Eva Kaili ile 3 kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında İtalya parlamentosunun eski S&D üyesi ve İtalyan partisi Articulo Uno üyesi Pier-Antonio Panzeri de bulunuyor.

Polis, Panzeri ile birlikte yaklaşık 600.000 avro nakit paraya el koydu.

S&D Grup açıklaması

Bu haberin ardından S&D Group internet sitesinde şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa kurumlarındaki yolsuzluk iddiaları karşısında şok olduk. S&D Group yolsuzluğa müsamaha göstermez. Öncelikle kapsamlı bir soruşturmayı destekliyoruz. Tüm soruşturma makamlarıyla tam bir işbirliği yapacağız. Bu ruhla, devam eden dava hakkında alenen yorum yapmayacağız.”

Grup ayrıca yaptığı açıklamada, “İddiaların ciddiyeti göz önüne alındığında, başta vize serbestisi ve planlı ziyaretler olmak üzere Körfez ülkeleriyle ilgili tüm davaların ve genel kuruldaki oylamaların yetkili makamlar ilgili bilgi ve açıklamalar.” ifadeler yer almıştır.

PASOK’tan çıkarıldı

Öte yandan Yunan basınında yer alan haberlere göre PASOK, Kylie’nin partiden ihraç edildiğini duyurdu.

PASOK yaptığı açıklamada, “Son olaylar ve Belçika makamlarının Avrupalı ​​yetkililerin yolsuzluğuna ilişkin soruşturması sonrasında PASOK Milletvekili Eva Kaili, Cumhurbaşkanı Nikos Androulakis’in kararıyla partiden ihraç edildi.” ifadeler kullanılmıştır.

Belçika federal savcılığı yaptığı açıklamada, adı açıklanmayan Körfez devletinin Avrupa Parlamentosu’nun kararlarını etkilemek amacıyla birkaç ay boyunca Avrupa Parlamentosu’nda stratejik olarak konumlanmış kişilere büyük miktarlarda nakit ve değerli hediyeler aktardığından şüphelenildiğini duyurdu. .

Açıklamada, bugün yapılan aramalarda toplam 600 bin euro değerinde nakit para, bilgisayar malzemesi ve cep telefonu ele geçirildiği belirtildi.

AP’den henüz bir açıklama gelmedi.

İlginizi Çekebilir