BALKAN | Avrupa Parlamentosu, Macaristan’ın 2024’te AB’ye başkanlık edebileceğinden şüphe ediyor

Avrupa Parlamentosu (AP), Macaristan’ın 2024’te 6 ay süreyle üstleneceği Avrupa Konseyi Başkanlığı’nı elinde tutabileceğinden şüphe duyduğunu belirterek, Avrupa Konseyi’ni gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda hukukun üstünlüğü, temel haklar ve Avrupa Birliği Değerlerin anlamları üzerine dünkü toplantının ardından bugün oylama yapıldı.

Soldan merkez sağa tüm partilerin desteklediği karar 442 oyla kabul edildi.

Ardından Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, milletvekillerinin söz konusu ülkedeki “hükümetin Türkiye’nin değerlerini baltalamaya yönelik bilinçli ve sistematik çabaları” sonucu sürekli kötüleşen durumu eleştirdikleri belirtildi. AB.”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AP, Macaristan’ın AB yasalarına ve değerlerine uymamasını ve samimi işbirliği ilkesi göz önüne alındığında 2024’te bu zorluğu nasıl güvenilir bir şekilde karşılayabileceğini sorguluyor. Bu nedenle Konseyden uygun bir çözüm bulmasını ister ve eğer böyle bir çözüm bulunamazsa APBize uygun önlemleri alabileceğimizi hatırlatıyor.”

MacaristanAB tarafından bir süredir demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ilkelerden geri adım attığı gerekçesiyle eleştirildi. 27 Nisan 2022’de AB Komisyonu, AB fonlarının kötüye kullanılması konusunda uzun süredir devam eden endişeler nedeniyle Macaristan’a karşı şartlı tahsis prosedürü başlattığını duyurdu. AB, Macaristan’a verilen yaklaşık 30 milyar avroluk hibe ve kredileri dondurdu.

Eva Kylie de bugün yoktu.

Öte yandan, Avrupa Parlamentosu yolsuzluk soruşturmasının en önemli ismi Eva Kaili’nin de geçen hafta açıklanması beklenen kararın ardından dün ve bugün Genel Kurul toplantılarına katılması gerekiyordu.

Görüşmelere katılacak isimler arasında Kylie’nin adı geçse de Yunan milletvekili Avrupa Parlamentosu’na gelmedi.

Kylie’nin avukatları Mary Sven ve Michalis Dimitrakopoulos tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kylie’nin kişisel nedenlerle görüşmelere katılamayacağı ve önümüzdeki günlerde görevinin başına döneceği bildirildi.

Açıklamada ayrıca Kylie’nin Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu toplantılarına katılma arzusuyla bağlantılı olarak, başta ülkeden ayrılma yasağı olmak üzere kısıtlayıcı koşulların kaldırılması için adli işlemlerin başlatıldığı da belirtiliyor.

Aralık 2022’de tutuklanarak yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama suçlarından cezaevine gönderilen Kylie, 14 Nisan’da ev hapsine alınmıştı.

AAA

İlginizi Çekebilir