BALKAN | Avrupa ülkeleri çevre dostu bisiklet kullanımını artırmak istiyor

Avrupa’da çevre dostu ve sağlıklı araçların kullanımını teşvik etmek isteyen hükümetler, bisiklet şeritlerinin sayısını artırmak gibi çeşitli adımlar atıyorlar.

19. yüzyılda Avrupa’da icat edilen bisiklet, çevreye ve sağlığa zarar vermeyen alternatif bir ulaşım aracı olarak öne çıkıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, bisikleti teşvik etmek amacıyla 2018 yılında 3 Haziran’ı “Dünya Bisiklet Günü” ilan etmiştir.

Bisiklet kültürünün yaygın olduğu Avrupa’da Hollanda “bisikletler ülkesi” olarak anılırken, “Fransa Bisiklet Turu” yarışı tüm dünyada biliniyor.

“Hollanda, bisikletler ülkesi”

Hollanda’da günlük hayatın bir parçası olan bisiklet 7’den 70’e herkes tarafından kullanılıyor.

17 milyon nüfuslu ülkede 23 milyon bisiklet var. Hollanda Bisiklet Derneği’ne göre Hollanda, dünyadaki 1 milyar bisikletin %2,3’üne sahiptir.

Ülkede yılda yaklaşık 1 milyon yeni bisiklet satılıyor, nüfusun büyük çoğunluğu kullanımda olan bisikletleri kullanıyor. Hollanda’da bisiklet %31 eğlence, %22 iş, %18 okul ve %14 alışveriş için kullanılıyor.

Bir bisiklet paylaşım uygulamasının aktif olduğu bir ülkede, 300’den fazla farklı yerde yaklaşık 22.000 bisiklet var.

Her yıl yarım milyon bisikletin çalındığı Hollanda’da bu hırsızlığın verdiği zarar yılda 600 milyon doları buluyor.

Dünyanın en çok bisiklete binilen şehirleri Hollanda’da Utrecht, Almanya’da Münster, Belçika’da Antwerp, Danimarka’da Kopenhag ve Hollanda’da Amsterdam’dır.

Bisiklet Fransa’da sporla uyumludur

Fransız hükümetine göre, 2021’de ülkedeki Fransızların yüzde 4,5’i günlük bisiklet kullanıyor. Ülkedeki bisikletçilerin dörtte üçü spor yapmayı ve seyahat etmeyi tercih ediyor.

Fransa, 2017-2022 döneminde vatandaşlarına bisiklet alımı için 67 milyon euro ayırdı. 2017’den beri ülkede 17 milyon bisiklet satıldı.

Hükümet, bisiklet kullanımını teşvik etmek için “2027-2030 Bisiklet ve Yürüyüş Planı”na 2 milyar avro ayırdı. Bu kapsamda 2030 yılına kadar ülke, 100.000 kilometre bisiklet yolu ve bisikletler için 90.000 güvenli park yeri sağlama hedefi koydu.

Devlet, bisikletin kısa mesafeler için alternatif bir ulaşım aracı olmasını ve bu aracın kullanımının çocuklar arasında yaygınlaşmasını istiyor.

Paylaşımlı bisikletler Paris’te toplu taşıma üzerindeki baskıyı azaltırken, Paris 2024 Olimpiyatları’nda kullanılacak spor sahalarına bisikletle ulaşım sağlanacak.

1903’ten beri düzenlenen bu yılki Tour de France, 1 Temmuz’da İspanya’nın Bilbao kentinde başlıyor.

Belçika’da doğayla iç içe bisiklet yolları

Belçika, doğa ile iç içe birçok bisiklet yoluna sahiptir.

Seyahat için tercih edilen bisiklet, nüfusun yarısı tarafından ulaşım aracı olarak kullanılıyor.

Flaman bölgesi daha düz ve altyapı açısından daha gelişmiş olduğu için bisiklet sürmek için daha uygundur. Bu bölgede ülkenin geri kalanından sekiz kat daha fazla bisiklet kullanılıyor.

Belçika’da insanların yaklaşık %15’i işe bisikletle gidiyor. Hükümet, bisiklet şeritlerinin sayısını artırarak Brüksel’de bisiklet kullanımını geliştirmeye yönelik projeler uyguluyor.

Her yıl Eylül ayının üçüncü Pazar günü Brüksel’de yollar trafiğe kapatılıyor ve bisiklet kullanımı teşvik ediliyor.

Bisiklet, Almanların yüzde 55’i için vazgeçilmez.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı’na göre bisiklet, ülkede boş zamanlarda, tatillerde, işte ve okulda bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor.

Almanya’da bisiklet kullanıcılarının sayısı Covid-19 döneminde artarken, salgın sonrasında da ilgi artmaya devam etti.

Almanların yüzde 80’i bisiklet kullanıyor ve nüfusun yüzde 55’i bisikleti vazgeçilmez bir ulaşım aracı olarak görüyor. Hanelerin yaklaşık yüzde 80’i en az bir bisiklete ve yüzde 30’u 3 veya daha fazla bisiklete sahiptir. Ülkede 78 milyon bisiklet var.

Alman hükümeti ve yerel yönetimler bisiklet kullanımını teşvik ederken, metropollerde de geniş bisiklet yolları yapılıyor.

Hükümet, iklim koruma hedeflerine ulaşılmasına önemli katkı sağlayacağına inandığı bisiklet kullanımını yerel yönetimler için oluşturduğu çeşitli programlarla desteklemektedir.

Şehir ve Ülke programı aracılığıyla hükümet, yerel makamların bisiklet altyapısını iyileştirmek için 2024 yılına kadar toplamda 1 milyar avrodan fazla kaynak ayırdı.

AAA

İlginizi Çekebilir