BALKAN | Avrupa ülkeleri deprem nedeniyle Türkiye’ye yardım için milyonlarca avro topladı

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından birçok Avrupa ülkesi Türkiye için milyonlarca avroluk nakdi yardım topladı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından birçok Avrupa ülkesi Türkiye için milyonlarca avroluk nakdi yardım topladı.

Avrupa Birliği Komisyonu (AB), 1 Mart’ta yaptığı açıklamada, AB’nin bugüne kadar Türkiye’deki deprem bölgesine 8 milyon avroyu aşkın insani yardım gönderdiğini ve ek fon sağlamak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Birçok AB ülkesi de çeşitli bağış toplama kampanyaları düzenlemiştir.

Alman hükümeti, 21 Şubat’a kadar Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere 108 milyon avro değerinde afet yardımı ve insani yardım gönderdi. Bu miktarın 41 milyon €’su Türkiye’ye gönderilirken, 8 milyon €’su sadece ayni yardımlar için ayrıldı.

İngiltere’de 15 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Afet Acil Durum Komitesi’nin (DEC) başlattığı yardım kampanyasına destek amacıyla 5 milyon 650 bin avroluk yardımda bulunan İngiliz hükümetinin yaptığı yardım, toplam 48 milyon 591 bin avroya ulaştı. DEC’in ülke genelinde yürüttüğü kampanyalar dikkate alındığında İngiltere’den Türkiye ve Suriye’ye yapılan yardım miktarı 141 milyon 253 bin avroya ulaştı. İskoç Bölgesel Hükümeti, komite tarafından İskoçya’da başlatılan bir yardım kampanyası için 565.000 € sağlayacağını açıkladı. İrlanda Cumhuriyeti ise Kızıl Haç aracılığıyla depremzedelere 2 milyon 260 bin euro yardım sözü verdi.

İspanya’da 8 bini aşkın belediyenin çoğu toplantılarında aldıkları kararlarla 1.000 avro ile 80.000 avro arasında değişen miktarlarda mali yardımda bulunurken, bazı özerk yönetimler para yardımı kararı aldı. Garanti BBVA’nın Türkiye’deki hakim ortağı İspanyol bankası BBVA, 32 milyon euro ile en büyük bağış yapan kuruluş oldu. Ayrıca dev tekstil firmaları ve süpermarket zincirleri de toplamda 3.450.000 euro bağışta bulundu. Yardımların Kızılay ve AFAD’ın yanı sıra İspanya’da Kızılhaç, Caritas veya diğer STK’lar aracılığıyla sağlanacağı açıklandı. Öte yandan, aralarında Barcelona ve Real Madrid’in de bulunduğu birçok La Liga futbol kulübü ve kurumu da deprem yardımı kampanyaları başlattı.

İtalya ayrıca Türk Kızılayı’nın acil durum operasyonlarını desteklemek için Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’na (IFRC) mali yardımda bulunmuştur. Toplam 1 milyon 750 bin avroluk ödeneğin 1 milyon avroluk kısmının Türk Kızılayı’na, 750 bin avroluk kısmının ise Suriye Kızılayı’na tahsis edildiği açıklandı.

Hollanda’da yardım kampanyaları devam ediyor

Yardım kampanyaları Hollanda’da hala devam ediyor. Bu kampanyalarla bugüne kadar 152 milyon avronun üzerinde yardım toplandığı biliniyor. Aralarında Hollanda Kızılhaçı ve UNICEF’in de bulunduğu 11 hayır kurumunun ortaklaşa düzenlediği “Giro555” adlı yardım kuruluşuna bugüne kadar 108 milyon 501 bin 189 avro bağış yapıldı. Ülkedeki Türk STK’ları ve hayır kurumları tarafından başlatılan kampanyalar 13 milyon avroyu aşkın yardım topladı. Hollanda hükümeti 20 milyon avro bağış yaparken, yerel yönetimlerden gelen bağışlar 11 milyon avroyu aştı. Tüm yerel yönetim bağışları ve 10 milyon avroluk devlet yardımı Giro555 aracılığıyla gönderildi.

Romanya’da sivil toplum kuruluşları ve işadamları tarafından belirlenebilecek yardımların toplam tutarı yaklaşık 1 milyon 213 bin euro.

Bulgaristan’da AFAD’ın mali yardımları için açılan hesaba vatandaş ve girişimcilerden gelen bağış miktarı 1 milyon avroya yaklaştı.

Polonya’da da kampanyalar devam ediyor. 27 Şubat itibarıyla Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği koordinasyonunda 149 bin 446 avro toplandı. Polonyalı STK PAH 640.485 avro topladı.

Estonya toplam 400.000 avro nakdi ve ayni katkıda bulunurken, Letonya 70.000 avro nakdi katkıda bulundu.

Litvanya Sağlık Bakanlığı tarafından 328 bin avro değerinde sağlık ürünleri teslim edildi. Hükümet 200 bin avroluk mali destek sözü verdi.

Finlandiya, Türkiye ve Suriye’ye 1 milyon avro tutarında mali yardımda bulundu.

Macaristan’daki Türk büyükelçiliği tarafından açılan hesap 293 bin 870 avro topladı. Bu tutar kademeli olarak AFAD hesabına aktarılır. Bu miktar, Macaristan Ulusal Meclisi’nden yapılan 13.180 €’luk bağışı içermektedir.

Avusturya, depremlerin ardından Türkiye’ye 3 milyon avroluk yardım yapacağını açıkladı. Ülkenin dokuz eyaleti 2 milyon avroluk yardım yapacaklarını açıkladı. Avusturya Kızılhaçı, hayır kurumu Caritas ve birçok Türk sivil toplum kuruluşu ve özel bağışlarla birlikte toplam yardım tutarı 9,5 milyon avroyu aştı.

İsveç’te Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği koordinasyonunda 657 bin euro, Hasene yardım kuruluşu aracılığıyla – 234 bin euro toplandı. İsveç hükümetinin Türkiye ve Suriye’ye toplam 14 milyon avroluk insani yardım sağladığı bildirildi.

AAA

İlginizi Çekebilir