BALKAN | Avrupa ülkelerinden depremzedelere yardımlar sürüyor

Avrupa ülkelerinde “yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenler için yardım toplanarak deprem bölgelerine gönderilmeye devam ediliyor.

AA muhabirinin İtalya’daki diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre, RomaVenedik ve Brindisi kentlerindeki merkezlerde toplanan yardım miktarı 100 tonu aştı. Türk Hava Yolları’na Kademe Kadar Yardım (Türk havayolları) uçaklar, gemiler ve tırlar deprem bölgelerine taşınmak üzere Türkiye’ye gönderildi.

Bu arada Akdeniz ülkesi MaltaTürkiye’de yarın Mersin limanına hareket edecek bir gemi ile yaklaşık 32 ton insani yardım ulaştırılacak, Mersin limanına da 60 ton insani yardım gönderilecek. yardım Malzemenin bir sonraki sefere gönderilmek üzere limanda beklediği öğrenildi.

Malta’da toplanan yardımın bir kısmı günlük THY seferleriyle Türkiye’ye gitmeye devam ediyor.

VatikanTürkiye’nin depremden etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara ulaştırılmak üzere 5 ton dayanıklı gıda ve hijyen malzemesini Vatikan’daki Türkiye Büyükelçiliğine teslim ettiği öğrenildi. Vatikan’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yayınlanan mesajda Vatikan, destek için teşekkür etti.

Öte yandan, Türkiye’deki depremzedeler için İsviçre’nin batısında yaşayan Türk toplumu tarafından toplanan 27,5 ton insani yardım malzemesi Türkiye’ye gönderildi.

Yardım malzemesi THY kargo uçağına yüklenirken Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan ve diğer yetkililer hazır bulundu. THY, depremzedelere toplanan yardımları bağışladı.

İlginizi Çekebilir