BALKAN | Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya 520 milyon liralık askeri yardım

Avrupa ülkeleri, Ukrayna’nın savunma kabiliyetini artırmak için ilk paketi 200 milyon lira (4,5 milyar lira) olmak üzere 520 milyon lira (11,7 milyar lira) askeri yardımda bulunacağını açıkladı.

İngiltere, Hollanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Litvanya ve İzlanda, UkraynaTürkiye’nin savunma kabiliyetini artırmak için ilk paketi 200 milyon lira (4,5 milyar lira) olmak üzere toplam 520 milyon lira (11,7 milyar lira) askeri yardımda bulunacaklarını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Uluslararası Ukrayna Fonu (EĞER SENSöz konusu ülkelerin 520 milyon sterlinlik savunma yardımı sağlamaya karar verdiği bildirildi.

Açıklamada, bu yardımın ilk 200 milyon sterlinlik paketinin, çeşitli topçu mühimmatı, deniz keşif, gözetleme ve keşif ekipmanı ve halihazırda Ukrayna tarafından kullanılmakta olan tank parçalarına desteği içereceği belirtildi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace konuyla ilgili olarak Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısında yaptığı konuşmada, bu teçhizatın Ukrayna ordusunun savunma kabiliyetini önemli ölçüde artıracağını söyledi.

Wallace, “İngiliz liderliğindeki IFU, Rusya’nın yasadışı saldırısına karşı savunmak için İngiltere ve müttefiklerinden Ukrayna’ya hayati askeri yardım sağlamayı taahhüt ediyor” dedi. dedi.

AAA

İlginizi Çekebilir