BALKAN | Avrupa ve ABD’deki şirketler, durgunluk korkuları arasında işten çıkarmalara devam ediyor

Avrupa ve ABD’de alışılmadık derecede yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranlarının yol açtığı durgunluk korkuları, şirketleri yeniden yapılandırmaya zorluyor ve bu durum işten çıkarmalara yol açmaya devam ediyor.

AA muhabiri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle, başta teknoloji şirketleri olmak üzere işten çıkarmaların yaygın olduğu sektörler ve çalışma dünyasındaki durumu ILO’dan alınan verilerle derledi.

Enflasyon ve faiz oranlarının yükselmesiyle, durgunluk korkuları nedeniyle işten çıkarmalar küresel bir sorun haline geliyor. Yeniden yapılanma planı kapsamında özellikle büyük teknoloji şirketlerinde diğer sektörlerden şirketlerde işten çıkarma eğilimi maliyetleri düşürmeye devam ediyor.

Teknoloji, finans, gayrimenkul, medya, telekomünikasyon, otomotiv ve kimya sektörlerinden firmalar, işten çıkarılacak kişi sayısını ve bu doğrultuda belirledikleri politikaları açıklıyor.

Covid-19 süreciyle birlikte küresel ekonomide başlayan durgunluk henüz etkisini kaybetmemiş olsa da enflasyon korkuları, yükselen faizler, yükselen enerji fiyatları ve jeopolitik sorunlar şirketlerin üretimini etkileyerek piyasaların dalgalanmasına neden oluyor.

Salgın sürecinde e-ticaret harcamalarında artış yaşansa da özellikle teknoloji firmaları iş alımlarını artırdı. Ancak salgının ardından yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranlarıyla karşı karşıya kalan teknoloji şirketleri, tüketicilerin satın alma gücü düştükçe zor günler geçiriyor.

Bu durum, teknoloji ile birlikte, irili ufaklı diğer şirketlerin satışlarını düşürüyor ve şirketleri personel kısmaya itiyor.

Hızla yükselen faiz oranları, zayıf tüketici talebi ve düşen kar marjları, büyük yatırım bankalarının yanı sıra Amazon, Meta ve Google gibi şirketleri geçen yıl yaptıkları gibi personel çıkarmaya zorluyor.

Başta yapay zeka olmak üzere yeni teknolojilerin değer kazanmasıyla birlikte birçok alanda bazı işlere ihtiyaç kalmamakta ve bu durum şirketlerin çalışan sayısını azaltması için fırsat yaratmaktadır.

Rusya-Ukrayna savaşının şiddetlendirdiği enerji krizi küresel ekonomiyi durgunlaştırırken başta ABD, Avrupa ve Asya olmak üzere birçok şirketin İK politikalarını etkiliyor.

ABD’de işten çıkarma sayısı geçen yıla göre %319 arttı.

Özellikle geçen yıl Amazon, Meta ve Twitter gibi şirketler binlerce çalışanını işten çıkarırken, diğer teknoloji şirketleri de istihdamı azaltmaya çalıştı.

Telekomünikasyon, elektronik ve yazılım şirketleri tarafından açıklanan veya onaylanan işten çıkarmaları takip eden bir danışmanlık firması olan Challenger, Gray & Christmas tarafından Mart ayında yayınlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işten çıkarmalar yıllık bazda yüzde 319 arttı. yıl.

Mart ayında ABD’li işverenler, Şubat ayına göre %15 artışla 89.703 kişiyi işten çıkardıklarını açıkladılar. Rakam, pandeminin başladığı 2020’den bu yana ilk çeyrekteki en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Challenger, Gray & Christmas tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iş ilanlarının sayısı bir yıl öncesine göre %129 artarak geçen Aralık ayında 44.000’e ulaştı. Geçen yıl, 2021’e göre %13 artışla tahmini 364.000 işten çıkarma açıklandı.

ABD otomobil endüstrisi, 30.912 kişi ile geçen yıl en çok işten çıkarma açıklayan ikinci sektör oldu. Sağlık sektörü şirketleri de aynı dönemde 30 bin 626 kişinin işten çıkarıldığını açıkladı.

168 bin kişilik işten çıkarma planı açıklandı

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaları izleyen Layoffs.fyi’nin verilerine göre, işten çıkarma dalgası bu yıl hızla artmaya devam ederken, yalnızca 2023’te teknoloji şirketleri yaklaşık 168.000 çalışanı işten çıkardığını bildirdi.

Amazon geçen ay, çoğu AWS, PXT, Twitch ve reklamcılık bölümlerinden olmak üzere yaklaşık 9.000 çalışanını işten çıkarmayı planladığını söyledi. Şirketin geçen yıl 10.000 kişiyi işten çıkaracağını açıklamasının ardından Amazon, Ocak ayında 18.000’den fazla kişiyi işten çıkardı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, Mart ayında 10.000 çalışanını daha işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Geçen Kasım ayında Meta, 11.000’den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

ABD’li bir teknoloji şirketi olan Microsoft, yılın üçüncü çeyreği sonuna kadar iş gücünün yaklaşık yüzde 5’i olan 10.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

ABD’li teknoloji devi Google’ın ana şirketi Alphabet, Ocak ayında 12 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Bu yılın başlarında, İsveç müzik akışı ve podcast hizmeti Spotify, verimliliği artırmak, maliyetleri yönetmek ve karar vermeyi hızlandırmak için şirketi yeniden düzenlemeye karar verdi. Şirket bu konuda çalışanlarının %6’sını işten çıkaracağını açıkladı.

ABD merkezli otomobil üreticisi Ford, Şubat ayında küresel otomobil endüstrisinin elektrikli araçlara kayması nedeniyle Avrupa çapında yaklaşık 3.800 çalışanını işten çıkaracağını duyururken, İrlandalı teknoloji danışmanlığı Accenture 19.000 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Martta.

Alman yazılım şirketi SAP, bu yıl dünya çapındaki çalışan sayısını %2,5 oranında azaltacak bir yeniden yapılanma programı başlatacağını duyurdu. 24 Nisan’da, Berlin merkezli ekspres teslimat şirketi Flink, işgücünü yüzde 40 oranında azaltacağını ve 8.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

COVID-19 krizi sırasındaki “iş kayıplarının” 2025 yılına kadar normale dönmesi beklenmiyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Küresel İstihdam ve Sosyal Beklentiler: Trendler 2023’e göre, küresel ekonomik gerileme, işçileri iş güvencesi ve sosyal güvencesi olmayan düşük kaliteli, düşük ücretli işlere zorlayacak. plan.

Küresel istihdam büyümesinin 2023’te yüzde 1’de kalacağı ve 2022 seviyelerinin yarısından daha az olacağı tahmin ediliyor.

Küresel işsizliğin 2023’te 208 milyon kişiye (yüzde 5,8) yükselmesi ve yaklaşık 3 milyon işsiz eklenmesi bekleniyor.

Avrupa ve Orta Asya, Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkilerinden ağır bir şekilde etkilenmiş olsa da, istihdam seviyelerinin 2023’te düşmesi bekleniyor. Çalışma çağındaki nüfustaki sınırlı artış nedeniyle işsizlik oranının bir miktar artması bekleniyor.

ILO araştırma direktörü Richard Samans raporda şu yorumu yaptı: “Küresel istihdam artışındaki yavaşlama, Covid-19 krizinden kaynaklanan kayıpların 2025’e kadar telafi edilmesini beklemememiz gerektiği anlamına geliyor. Ciddi bir sorun, verimlilik artışındaki yavaşlamadır. Bu, üretkenlik, satın alma gücü, çevresel sürdürülebilirlik ve insan refahı alanlarında karşılaştığımız birbirine bağlı krizleri ele almak için çok önemlidir.” kullanılan ifadeler.

İşten çıkarmalar geçen yıl da geldi.

Meta, Twitter, Cisco, Philips gibi teknoloji devleri de geçen yıl işten çıkarmalar yaptı. Cisco ve Philips, yaklaşık 4.000 kişiyi işten çıkarma planlarını duyurdu.

ABD’de Netflix, Robinhood, Snap, Shopify, Peloton ve Calm gibi şirketler daha önce işten çıkarma duyurusu yapmıştı.

Netflix 450 işten çıkarma duyururken, Peloton 800’den fazla işten çıkarma, Robinhood %23, Snapchat %20, Shopify %10, Cameo %25 ve Calm %20 açıkladı.

AAA

İlginizi Çekebilir