BALKAN | Avrupa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için kurulan sandıklar sona erdi.

Avrupa’da, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy kullanma süreci sona erdi.

Avrupa’da seçim süreci, 24 Mayıs’a kadar oy kullanmanın devam ettiği ülkelerde sandıkların kapatılmasıyla sona erdi.

Avrupa vatandaşları seçimlere büyük ilgi gösterdi.

Belçika

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Belçika’da yaşayan Türk vatandaşları 3 ilde oy kullandı. Başkent Brüksel ve Anvers’te sandıklar bu akşam yerel saatle 22.00’de kapanırken, Hasselt kentinde oy kullanma süreci 20-21 Mayıs tarihlerinde iki gün sürdü.

Brüksel’de sandıklar kapanırken, sandık başına koşan son seçmenler de alkışlarla oy kullandı. Oy verme işleminin sona erdiği anons edildikten sonra salonda alkışlar koptu.

Sandıkların kapanmasının ardından bazı parti yetkilileri ve gözlemciler birlikte fotoğraf çektirdi.

Belçika’da ikinci tura katılımın birinci tura göre arttığı tahmin ediliyor. YSK’ya göre Belçika’da ilk tur seçimlere 153 bin 443 seçmen kaydı yapıldı.

İkinci turda kullanılacak oylar yarın Ankara’ya götürülmek üzere Almanya’nın Köln kentine gönderilecek.

Almanya

Türkiye dışında yaklaşık 1,5 milyon seçmenin bulunduğu Almanya’da 20 Mayıs’ta başlayan oy verme süreci yerel saatle 22.00’de sona erdi.

Almanya’da Berlin, Köln, Hamburg, Hannover, Münster, Essen, Düsseldorf, Mainz, Frankfurt, Karlsruhe, Stuttgart, Münih, Kassel ve Nürnberg’de sandık başına gelen vatandaşlar yerel saatle 08:00’den 22:00’a kadar oy kullandı. . 5 gün boyunca.

Başkent Berlin’de Rıfkı Başkonsolosu Olgun Yüceok’un oy verme işleminin sona erdiğini açıklamasının ardından merkezde alkışlar koptu.

Oylamanın ardından boş oy pusulaları, oy kullanmanın yapıldığı zarfların yanı sıra paketlere yerleştirildi.

Almanya’da seçim sürecinde birçok sandık başında uzun kuyrukların oluşması dikkat çekti.

Yarın sandıklar ömür boyu Türkiye’ye gönderilecek.

İsviçre

Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuyla ilgili olarak İsviçre’de gerçekleştirilen oy kullanma süreci sona erdi.

Bern’deki Türkiye Büyükelçiliği ile Zürih ve Cenevre Başkonsolosluklarına 20 Mayıs’ta kurulan sandıklarda oy kullanma yerel saatle 22.00’de sona erdi.

İsviçre’de kullanılan oy pusulaları yarın karadan Fransa’nın Lyon Havalimanı’ndaki nakliye komisyonuna teslim edilecek ve Türk Hava Yolları’na (THY) ait bir uçakla Türkiye’ye gönderilecek.

Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikinci tur oylamanın 5 gün olmasına rağmen katılımın yüksek olduğunu söyledi.

Özkan, “İlk tura göre katılım seviyemiz arttı, bence bu çok önemli. Kutularımızı sorunsuz kapattık.” söz konusu.

İsviçre’de 14 Mayıs’ta yapılan 28’inci toplantıda yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde 105.802 oyundan 60,95’i tescil edildi.

İsveç

İsveç’te 20 Mayıs’ta başlayan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy verme işlemi TSİ 22.00’de sona erdi.

Başkent Stockholm’de düzenlenen Stockholm Fuarı’nda 4 gün içinde kullanılan oylar, sandık görevlileri tarafından sayılarak torbalara konularak mühürlendi.

42 bin 800 Türk seçmenin kayıtlı olduğu İsveç’te resmi olmayan verilere göre 14 bin 221 kişi oy kullandı. 14 Mayıs seçimlerinde bu rakam 13 bin 669 kişiydi.

SEP İsveç Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Özer Eken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Oylamada her şey yolunda gitti. Bazı aksaklıklar oldu ve vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Sonuçların ülkemiz ve halkımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. söz konusu.

Yunanistan

Yunanistan, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy kullanma sürecini tamamladı.

Türkiye’nin Atina-Pira Başkonsolosluğu ile Selanik, Gümülcine ve Rodos Başkonsolosluklarında oy verme işleminin 24 Mayıs’a kadar devam ettiği Yunanistan’da sandıkların kapanmasıyla seçim süreci sona erdi.

Yerel saatle 22.00’de sandıklar kapatılırken, oylar torbalara konularak mühürlendi.

Mühürlü çantalar, kapısında üç kilit bulunan ayrı bir odaya saklanmak üzere götürüldü.

Diplomatik çantaya konulan mühürlü oy pusulaları yarın Türkiye’ye teslim edilecek.

Atina-Pira Başkonsolosluğu ve Selanik Başkonsolosluğu’ndaki oy sandıkları, THY’ye ait uçakla Türkiye’ye teslim edilecek, deniz yoluyla Rodos Başkonsolosluğu’nda, kara yoluyla Gümülcine Başkonsolosluğu’nda kullanılacak oylar Türkiye’ye teslim edilecek. , diplomatik kurye ve parti temsilcileri eşliğinde.

YSK’ya göre, Yunanistan’da ilk tur seçimlerinde yüzde 12,7’lik katılım oranıyla 11 bin 714 seçmen kayıt yaptırdı.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm yetkililer ve parti temsilcilerinin birlikte çalıştığını söyledi.

Oy veren vatandaşlara teşekkür eden Ünal, “Seçim sonuçlarının ülkemiz ve insanımız için hayırlı olmasını istiyoruz.” söz konusu.

Hollanda

Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Hollanda’da ikamet eden Türk seçmenin oy kullanma süreci tamamlandı.

Başkent Amsterdam, Lahey ve Deventer’de 20 Mayıs’ta başlayan oy verme süreci bugün yerel saatle 22:00’de (23:00 CET) sona erdi.

Hollanda’da yaşayan Türk seçmenler de 20-21 Mayıs tarihlerinde Eindhoven şehrinde iki gün boyunca oy kullanabildiler.

Sandıklar kapatıldıktan sonra sandıklar, seçim komisyonu ve gözlemcilerin gözetiminde mühürlenip poşetlere konuldu.

Oy pusulaları YSK’ya diplomatik kurye ile Türkiye’den hava yoluyla teslim edilecek.

Hollanda’da 286.753 kayıtlı seçmenden 146.179’u, 28. dönem cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ilk turunda oy kullandı.

Fransa

Yaklaşık 800 bin Türk vatandaşının yaşadığı Fransa’nın başkenti Paris ile Strazburg, Lyon, Nantes, Bordeaux ve Marsilya kentlerinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy verme işlemi sona erdi.

Orleans, Mulhouse ve Clermont-Ferrand kentlerinde Türk seçmen 20-21 Mayıs tarihlerinde 2 gün oy kullanacak.

Fransa’daki oy pusulaları yarın uçakla Türkiye’ye gönderilecek.

Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız sandıkların çokluğu sayesinde çok rahat oy kullandı.” söz konusu.

Belentepe, “Vatandaşlarımız teveccühünü göstererek sandığa koştu” dedi. İkinci turda engelli bir vatandaşın 200 kilometre yol kat ederek ailesiyle birlikte Paris’te oy kullanmak için geldiğini, oy kullanma sürecinde uyumlu bir atmosfer yaşandığını belirtti.

Avusturya

Avusturya’da 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylamaları tamamlandı.

Ülkede yaklaşık 111 bin seçmen 20-24 Mayıs tarihlerinde Viyana, Salzburg ve Bregenz Başkonsolosluklarında oy kullandı.

Oylama sonunda Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun basına açıklama yaptı.

Jeyhun, Avusturya genelinde 67 bin 726 kişinin sandık başına gittiğini ve katılımın yüzde 60,47 olduğunu söyledi.

Avusturya’nın tüm noktalarında oy sayılarının arttığını ve seçmenin sandığa yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Ceyhun, özverili çalışmalarından dolayı sandık başındaki tüm görevlilere teşekkür etti.

Ceyhun, “Avusturya’da huzurlu bir ortamda güzel bir seçim geçirdik, ufak tefek sorunlar olsa da her şey sohbet ve diyalogla çözülebilirdi ve iyi bir vatandaşlık örneği ve bütüne örnek olacak bir seçmen ortaya kondu. dünya.” söz konusu.

Seçim sürecinde sandıklarda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Ceyhun, güzel bir “demokrasi şöleni” olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Kafer Mert Özmert de oy pusulalarının bu akşam resmi ulaşım araçlarıyla Münih’e getirilerek oradaki Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkililerine teslim edileceğini söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir