BALKAN | Avrupa’daki Türkler depremzedelere yardım için seferber oldu

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler, Kahramanmaraş’ta depremzedelere yardım ediyor.

Kahramanmaraş Toplam 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hem konsolosluklar hem de sivil toplum kuruluşları depremzedelere yardımda bulundu. yardım kampanyaları başlamak.

Hollanda’da başlatılan kampanyalarda bugüne kadar 4 milyon avroyu aşkın yardım toplandığı öğrenildi.

Hollanda Diyanet Vakfı’nın (HDV) başlattığı yardım kampanyası 1,5 milyon avro toplarken, HDV’ye bağlı bazı camilerin acil malzeme yardımını kabul edeceği açıklandı.

Ayrıca Hasene Hollanda Sosyal Yardım Derneği’nin başlattığı kampanyayla yaklaşık 500 bin avro, Hollanda Türk Gönüllü Fonu’nun kampanyasıyla 380 bin avro ve Hollanda Kızılhaçı kampanyasıyla 2 milyon avro toplandığı belirtildi.

İngiltere

Depremzedelere yardım etmek isteyen İngiltere’de yaşayan Türklerin Londra’daki Azizie Camii’nde topladığı yardım 10 tonu aştı.

Londra’nın kuzeyindeki Dalston’da bulunan cami salonu kısa sürede depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşların uğrak yeri haline geldi.

Caminin baş imamı Ebu Bekir Tezgel, yaklaşık 10 tonluk kontenjanı bulunan salonun ve insani yardım malzemelerinin yüklenmesi gereken TIR’ın dolduğunu belirterek, yeni gelen insani yardım malzemelerini camiye teslim ettiklerini söyledi. kota dolu olduğu için bölgedeki diğer kurum ve kuruluşlar yardım topluyor.

Tezgel, Aziziye Camii Vakfı’nın nakdi bağışta bulunmak isteyenler için sterlin hesabı bulunduğunu belirterek, burada yapılan bağışların AFAD, Türk Kızılayı ve Diyanet Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını kaydetti.

Yunanistan

Yunanistan’ın iktidardaki Yeni Demokrasi partisi ve gençlik kolları, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım kampanyası başlattı.

Eylem kapsamında bebek maması, tahıl gevreği, konserve, battaniye ve nevresim gibi temel ihtiyaçların toplanması çağrısı yapıldı.

Yunanistan Basketbol Federasyonu, bölümlerinin Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım sağlama kararı aldığını duyurdu.

Başta Yunan Kızılhaçı, Militan İşçi Cephesi Birliği (PAME), Atina, Pire, Selanik ve Patras belediyeleri olmak üzere birçok belediye benzer kampanyalar başlattı.

İstanbul’dan Dünya Yunanistan Federasyonu da Kızılhaç ve Kızılay işbirliğiyle Cumartesi günü kan bağışı kampanyası başlatacağını duyurdu.

Finlandiya

Finlandiya, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye 1 milyon euro yardım yapacağını açıkladı.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, söz konusu yardımın Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) aracılığıyla yönlendirileceğini söyledi.

Desteğin iki ülkede evini kaybeden insanlara gıda, barınma, ilaç ve psikososyal destek sağlamak için kullanılacağı belirtildi.

ispanya

İspanya’da Madrid’deki Türkiye Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu da Türkiye’deki depremzedelere yardım kampanyaları düzenledi.

Madrid’deki Türk vatandaşları, deprem yardım kampanyasının açıklanmasının ardından hazırladıkları paketleri Türk Hava Yolları (THY) ofisine teslim etti.

THY, deprem yardımının ücretsiz olarak gönderileceğini açıklayarak, toplanan yardımı kademeli olarak Türkiye’ye getirecek.

Büyükelçilik ayrıca AFAD, Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından deprem yardımı için başlatılan kampanyaların bağlantılarını da paylaştı.

Öte yandan benzer yardım kampanyaları, Türkler tarafından İtalya, Avusturya ve Almanya’da yaygın olarak yürütülüyor.

AAA

İlginizi Çekebilir