BALKAN | Avrupa’dan 3.000’den fazla arama kurtarma ve sağlık çalışanı deprem bölgesine gitti

6 Şubat’ta meydana gelen ve merkezi Pazarcık ve Elbistan Kahramanmaraş bölgeleri olan depremlerin ardından 31 Avrupa ülkesinden 3 bini aşkın arama kurtarma ve sağlık çalışanı Türkiye’nin yardımına koştu.

Depremin ilk haftasında yoğun arama kurtarma çalışmaları yürüten uzmanlar, yaklaşık 180 kişiyi enkaz altından çıkarmayı başardı.

Avrupalılar 6 sahra hastanesi ve 3 ambulans uçağını depremzedelerin hizmetine sundu. Avrupa ekiplerine arama kurtarma operasyonlarında en az 74 özel eğitimli köpek eşlik etti.

Arama kurtarma çalışmalarını tamamlayan ekipler ülkelerine dönerken, doktorlar deprem bölgesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Avusturya

Yaklaşık bir hafta boyunca 84’ü askeri personel ve Avusturya’dan 32’si sivil olmak üzere 116 arama kurtarma ve sağlık çalışanı deprem bölgesinde çalıştı.

Avusturyalı personel enkazdan 13 kişiyi kurtardı ve 52 yaralıya tıbbi yardımda bulundu. Ekibe 9 uzman köpek eşlik etti.

Fransa

Fransa’da 136 kişiden oluşan 2 arama kurtarma ekibi, 61 itfaiye, 2 doktor, 4 hemşire, bir veteriner ve 6 özel eğitimli köpek Kahramanmaraş’taki deprem bölgesine gönderildi.

Fransa’nın Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde kurduğu sahra hastanesinde iki haftada yaklaşık 1.500 afetzede muayene ve tedavi gördü. Fransız sivil güvenliğinin sahra hastanesinde 90 kişi görev yaptı.

ispanya

İspanyol ekip, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde enkaz altından en az 6 kişiyi kurtardı. Bu ülkeden deprem bölgesine 95 kişi ve 8 uzman köpekten oluşan arama kurtarma grubu gönderildi.

Ayrıca 9 Şubat’ta Akdeniz’de görev yapan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı uçak gemisi Juan Carlos 1 ve destek gemisi Galicia, 500 deniz piyadesi ve sağlık personeli ile İskenderun limanına geldi.

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (AECID) lojistik uzmanları, insani yardım ve halk sağlığı çalışanlarından oluşan 84 kişilik START ekibi, 9 Şubat’ta İskenderun’a hareket ederek saha kurdu. hastane.

Hollanda

Hollanda’dan gelen 65 kişilik arama kurtarma ekibi, özel eğitimli 8 köpekle deprem bölgesinde enkaz altında kalanların kurtarılmasına yardım etti.

Hollandalı ekip enkazdan 11 kişiyi kurtardı. Ayrıca Hollanda, deprem bölgesine 21 kişilik bir tugay ile hava ambulansı gönderdi.

Polonya

Polonya, Türkiye’ye 76 deneyimli itfaiyeci, 52 askeri sağlık görevlisi ve 8 arama kurtarma köpeği gönderdi.

Ekipler, Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta enkazdan 12 kişiyi kurtardı. Polonya, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde depremzedeler için sahra hastanesi kurdu.

Yunanistan

Arama kurtarma çalışmalarına, deprem bölgesine ilk ekibi gönderen ülkelerden biri olan Yunanistan’dan 33’er kişilik iki farklı grup katıldı.

Yunan ekiplerine özel eğitimli 3 köpek eşlik ederken, 4 kişi de çukurdan çıktı.

Çek Cumhuriyeti

Çekya deprem bölgesine 70 kişilik bir ekip gönderdi.

Enkaz altından 3 kişiyi çıkaran ekipler, 78 kişinin cansız bedenine ulaştı.

İtalya

Bölgede arama kurtarma çalışmaları yapan İtalya’dan 63 uzman ve 7 eğitimli köpekten oluşan ekipler, 2 kişiyi kurtardı. İtalya Hatay’da sahra hastanesi kurdu.

Belçika da deprem bölgesinde bir sahra hastanesi kurdu. 76 kişinin çalıştığı hastane günde en az 100 hastaneye hizmet veriyor.

İngiltere

İngiltere, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde bir sağlık kurumu açtı. Tesis, 16. Tıbbi Alay ve RAF Taktik Tıbbi Kanadı’ndan 100 kişiyi barındırıyordu.

Birleşik Krallık, 77 arama kurtarma uzmanı, 10 özel eğitimli köpek ve son teknoloji ekipman gönderdi. Ayrıca İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri de 15 tondan fazla yardımda bulundu.

Almanya

Almanya’dan 90’dan fazla arama kurtarma çalışanı iki grup halinde deprem bölgesine gönderildi.

Ekipler, enkaz altından 3 kişiyi canlı olarak çıkarmayı başardı.

İsviçre

İsviçre’den Hatay’a giden 87 kişilik ekip arama kurtarma çalışması yaptı.

Kurtarma ekipleri enkazdan 5 kişiyi kurtardı.

Bulgaristan

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremden etkilenen bölgelerde Bulgaristan’dan 100’ün üzerinde arama kurtarma uzmanı ve sağlık çalışanı görev yaptı.

Bulgar ekibi 7 günde 31 kişiyi enkazdan canlı çıkarmayı başardı.

Macaristan

Deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarına Macaristan’dan 156 uzman ve 13 köpek katıldı.

6 gün süren operasyonda 27 kişiyi kurtaran tugay, 29 cenazeyi enkazdan çıkarıp yerel birimlere teslim etti.

Hırvatistan

Bölgeye 40 kişilik arama kurtarma ekibi gönderen Hırvatistan, depremin ilk gününde bölgeye çadır, uyku tulumu, ısıtıcı ve gıda yardımı ile 7 tır gönderdi.

Baltık ülkeleri

İsveç’ten gelen özel eğitimli bir köpek ve 74 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgesindeki enkaz altından 18 kişiyi çıkardı.

Arama kurtarma çalışmalarına Finlandiya da 7 uzmanla katıldı.

Norveç, deprem bölgesine ambulans göndererek çalışmalara katkı sağladı.

Portekiz

Hatay’da Portekiz’den 55 kişilik arama kurtarma ekibi görev aldı.

13 tonluk malzemeyle deprem bölgesine gelen ekip, Hatay’da enkaz altından bir çocuğu çekerek bir köpeği kurtardı.

İzlanda

İzlanda’dan Türkiye’ye gelen 11 kişilik arama kurtarma ekibi de Gaziantep’te faaliyetlerde bulundu.

Romanya

Hatay’daki arama kurtarma çalışmalarına Romanya’dan 116 kişi katıldı. Ekipler 2 kişinin hayatını kurtardı.

Malta

Malta’dan 32 kişilik arama kurtarma ekibi, Malatya’daki yardım çalışmalarına köpekle katıldı.

Estonya, Litvanya, Slovakya, Slovenya

Estonya’dan 79 ve Litvanya’dan 37 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi Türkiye’ye geldi. Hatay’da Slovakya’dan 15 ve Slovenya’dan 11 kişiden oluşan arama kurtarma ekipleri görev yaptı.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’ten 234 kişiden oluşan 13 tugay, depremin ilk gününden itibaren arama kurtarma çalışmalarına katılarak 26 kişiyi enkaz altından çıkardı.

Kuzey Makedonya

13 Şubat’ta meydana gelen depremle ilgili olarak yas ilan eden Kuzey Makedonya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’a 190 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

Ekipler enkaz altından 2 kişiyi kurtardı.

Karadağ, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk

Karadağlı 52 kişi deprem bölgesinde arama kurtarma çalışması yaptı.

Sırbistan’dan 27 uzman deprem bölgesinde bulunurken, 3 kişinin enkaz altından çıkarılmasına yardımcı oldu.

Kosova’dan deprem bölgesine 45 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi sevk edildi. Ekipler, Hatay’da enkaz altında kalan 4 kişiyi kurtarmayı başardı.

Arnavutluk’tan 79 arama kurtarma ve sağlık çalışanı deprem bölgesinde 9 gün çalıştı. Ekipler bir kişinin hayatını kurtarırken, 29 kişinin cansız bedenini çıkardı.

Kaynak: AAA

İlginizi Çekebilir