BALKAN | Avrupa’dan kara yoluyla Türkiye’ye gönderilen yardımlar Edirne’de sınıflandırıldı

“Yüzyılın felaketi” olarak anılan Kahramanmaraş’ın merkezindeki depremlerden etkilenenlere Avrupa’dan gönderilen yardım malzemeleri Edirne’de sınıflandırılarak afet bölgesine gönderiliyor.

Felaketin ardından başta Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları olmak üzere birçok ülkeden yardım gelmeye devam ediyor.

Karayolu ile Edirne’ye gönderilen yardım malzemeleri Toprak Mahsulleri Ofisi Edirne Genel Müdürlüğü’nün depolarına teslim ediliyor.

Burada görevlilere göre sınıflandırılıp paketlenen yardımcı malzemeler tırlara yüklenerek AFAD koordinasyonunda deprem bölgesine gönderiliyor.

Başta Bulgaristan olmak üzere Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi birçok ülkede yaşayan Türklerden Edirne’ye yardım gönderiliyor.

Yurt dışından yardım devam ediyor

Avusturya’nın Salzburg kentinden yola çıkan tır şoförü Erkan Baker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gurbetçilerin yardımıyla hazırladığı tırı Edirne’de teslim ettiğini söyledi.

Salzburg’dan gelen Mustafa Khamsin, battaniye, elbise, yorgan ve giysi getirdiklerini söyledi.

Avrupa’da yaşayan Türklerin tek yürek olduğunu ifade eden Khamsin, “Kalbimiz Türkiye ile. Bu günleri atlatacağız, biz büyük bir milletiz.” dedi.

Bulgaristan araçların geçişini hızlandırmak için çaba harcıyor

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Eitkok, Bulgaristan hükümetinin yardımların taşınmasına verdiği desteğin büyük olduğunu söyledi.

Aitcock, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bulgar bakanlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda yardımlı araç geçişlerinde çok destek aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bazı tırlarımız Avrupa’dan yardım alarak Vidin’e doğru güzergahı bilmedikleri için yanlış yoldan gittiler, ikisi de karlı bir bölgede mahsur kaldılar ve kuralları çiğnedikleri için cezalandırılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. Talebimiz üzerine İçişleri Bakanı Demertsiev hemen müdahale etti. Bu sorunu çözdü. Kamyonlarımız yolda.

Romanya’dan trenle ayrılan çadırların geçişini kolaylaştırmak için Ulaştırma Bakanı Hristo Alexiev ile görüştüm. Sadece bu vagonlara tahsis edilen demiryolu güzergahı açılmış ve ücretsiz lokomotif temin edilmiştir. Çadırlar sorunsuz bir şekilde Türkiye’ye ulaştı. Bulgaristan sadece yardım göndermiyor; Transit güzergah üzerinde olduğu için Avrupa’dan gelen diğer malların geçişini de kolaylaştırır. Son iki gündür her gün bine yakın insani yardım tırı Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye geçiyor.”

AAA

İlginizi Çekebilir