BALKAN | Avrupa’nın en sıcak ikinci kışı

Avrupa Birliği’nin (AB) uydu izleme sistemi Copernicus, 1991-2020 temel dönemine dayanarak bu kışın Avrupa’da “kıtadaki en sıcak ikinci kış” olduğunu bildirdi.

Copernicus’un yazılı bir açıklamasına göre, bu kış, Doğu Avrupa ve kuzeydoğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklarla “Avrupa için kaydedilen en sıcak ikinci dönem” oldu.

Şubat 2023’te, Avrupa’nın çoğu bölgesindeki ortalama hava sıcaklıkları, 1991–2020 temel dönemindekinden daha yüksekti. Ortalamadan daha sıcak olan en dikkate değer koşullar Norveç ve İsveç’te, Rusya’nın kuzeybatısındaki Karadeniz’i çevreleyen bölgelerde ve Svalbard çevresinde bulundu.

Birleşik Krallık ayrıca “1884’ten bu yana en sıcak 5. Şubat’ı” yaşadı. Buna karşılık, Türkiye’nin bazı bölgelerinde, İber Yarımadası’nda ve Kafkasya’da ortalama sıcaklıklar aylık ortalamaların altındaydı.

Antarktika’daki deniz buzu seviyelerinde rekor düşüş

Antarktika’daki deniz buzu seviyeleri son 45 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu, buz tabakasının Şubat ayının ortalama düşük seviyesinden daha fazla eridiği art arda 8 yıl olarak kaydedildi.

AAA

İlginizi Çekebilir