BALKAN | Avrupa’nın İslamofobi Raporu 2022 yayınlandı

Avrupa İslamofobi Raporu (EIR), 2022’de Avrupa ülkelerinde Müslüman karşıtlığının (İslamofobi) kurumsallaştığını gösterdi.

Doç. Dr. Enes Bayraklı ve Doç. Dr. Farid Hafez’in editörlüğünü yaptığı Avrupa İslamofobi 2022 Raporu yayınlandı.

ABD ve Avrupa’daki birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen raporda, Rusya-Ukrayna savaşının sonuçları, Avusturya ve Fransa gibi ülkelerde İslam karşıtı ve göçmen karşıtı yasa ve önlemlerin geliştirilmesi ele alındı. Avrupa ülkelerindeki gelişmeler.

23 Avrupa ülkesinden tahminlerin yer aldığı rapora göre, birçok Avrupa ülkesi 2022’de Müslüman karşıtı hareketin kurumsallaşmasına katkı sağlayacak adımlar attı. Bazı Avrupa ülkelerinde inanca yönelik saldırılar daha sık hale geldi.

Avrupa ülkelerinde kurumsallaşan İslam karşıtlığı

Raporda, kurumsallaşmış Müslüman karşıtlığının bir yansıması olarak, Avusturya Uyum Bakanı Susanna Raab tarafından ikinci kez düzenlenen “Ayrımcılık ve Aşırılığa Karşı Viyana Forumu”na 10 ülkenin katıldığı ve Raab’ın “Documentation Documentation” adlı yıllık bütçesine yer verildiği belirtiliyor. Siyasal İslam Merkezi” 500 bin euro (yaklaşık 10 milyon lira) ila 1.7 milyon euro (yaklaşık 35 milyon lira) arasında gerçekleşti.

Müslüman nüfus üzerindeki baskıların arttığı Fransa’da 2022 Ocak-Ağustos ayları arasında 1.727 İslami kurum kontrol altına alındı, 118 kurum kapatıldı ve 10 milyon avroya (yaklaşık 205 milyon lira) el konuldu.

Fransa’da da Müslüman kadın ve kızların giydirilmesine ilişkin “Laiklik Planı” uygulanırken, öğretmenler ve idareciler çok uzun etekli kızları tespit edip ihbar etmeye ve disiplin şikayetinde bulunmaya zorlanıyor.

Bir başka Avrupa ülkesi olan Belçika’da Adalet Bakanı Vincent Van Kuickenborn, devlet desteğinden istifa etmemesi halinde Brüksel Ulu Camii imamlarından birini ifşa etmekle tehdit etti.

Belçika Müslüman Yürütme Konseyi’nin (EMB) ruhsatını da iptal eden Van Kuickenborn, gerekçe olarak “dış güçlerin müdahalesini” gösterdi.

Raporda, Danimarka’daki Müslüman göçmenlerin çocuklarının haftada 35 saat ailelerinden ayrılarak “Danimarka değerleri” öğretildiği belirtilirken, burada başörtüsü yasağının gündeme geldiğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıca 23 Avrupa ülkesinde siyasetçiler ve medya tarafından Müslüman karşıtı söylemler, Müslümanlara ve Müslüman kurumlara yönelik saldırılar ve kurumlardaki Müslüman karşıtı duyguların ayrıntılı bir analizi yer alıyor.

Avusturya

Avusturya Türk-İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği’nin (ATİB) ülkedeki genel merkezi de 2022 yılında saldırıya uğramıştı. Karargahın camları kırılırken, Yeşil Cami’nin duvarlarına İslam karşıtı sözler yazıldı.

Boşnak Zemzem derneği camiyi genişletmek istediğinde ırkçı gruplar karşı çıktı.

Belçika

İbadethanelerin sık sık saldırıya uğradığı Belçika’da bir okula Milli Görüş fikrine yakın olduğu gerekçesiyle ruhsat verilmedi. Flaman Bölgesi Eğitim Bakanı Ben Veyts, “Belçika’nın demokratik değerlerine aykırı fikirler öğrettiğini” belirterek talebi kabul etmediklerini açıkladı.

İnsan hakları, fırsat eşitliği ve hakların teşvik edilmesinin yanı sıra, ayrımcılıkla mücadele eden Federal Eşit Haklar Merkezi’ne (Unia) yapılan yaklaşık 3.000 şikayetin yüzde 8,8’ini hasta olduğunu söyleyenler oluşturdu. inançları nedeniyle tedavi edilirler. Bu şikâyetlerin yarısı ayrımcılık, üçte biri ise nefret söylemi ile ilgili.

Danimarka

Danimarka İnsan Hakları Enstitüsü tarafından Mart 2022’de yapılan bir ankete göre, göçmenlerin şikayet olmaksızın polis tarafından gözaltına alınma olasılığı Danimarkalılara göre yüzde 27 daha fazla ve göçmen çocukların gözaltına alınma oranı yüzde 45 daha yüksek.

Polis tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 2021’de ülkede 521 rapor edilmiş nefret suçu vardı. Bunlardan 164’ü kişi ve kuruluşların inançlarına yönelik olurken, kurbanların yaklaşık yüzde 40’ı Müslümandı.

2017-2021’de Danimarka’da işlenen 792 nefret suçunun 389’u Müslümanlara yönelikti.

Finlandiya

2021 yılında, Finlandiya polisi tarafından yayınlanan bir rapora göre, nefret suçları 2017’den bu yana ilk kez artmasına rağmen nefret suçlarından en çok etkilenen grup Müslümanlar oldu.

Müslüman karşıtı söylemiyle tanınan gerçek Fin lideri Riikka Purra, EIR’ye Finlandiya’nın kalkınmasından Müslümanların ve diğer azınlıkların değil, yalnızca Finlilerin faydalanması gerektiğini söyledi.

Fransa

Avrupa’da İslamofobiye Karşı Kolektif tarafından yayınlanan bir rapora göre, İçişleri Bakanlığı’ndan istatistikler açıklanmasa da, 2022’de 501 şikayette bulunuldu.

Grubun açıklamasına göre, 2021 yılında 384 adet olan bu şikayetlerin çoğunluğunun ayrımcılık ve hakaret olduğu ve ayrıca aşırılıkla mücadele kapsamında işlenen suçlar olduğu belirtildi.

Ülke siyasetçileri Müslüman karşıtı söylemleriyle seçmenleri etkilemeye çalışıyor. Örneğin raporda, aşırı sağcı siyasetçi Eric Zemmour polise yaptığı bir konuşmada “polisin Fransız Müslümanlar ve geri kalmış bölgelerden gelen göçmenlerle savaş halinde olduğunu” belirtti.

Almanya

Alman Uyum ve Göç Çalışmaları Merkezi tarafından yürütülen bir ankete göre, ülke nüfusunun yüzde 33’ü bazı ırkların doğası gereği diğerlerinden daha çalışkan olduğuna inanıyor.

Irkçılık ve ayrımcılık olduğuna inananlar da ankete katılanların yüzde 61’ini oluşturuyor. Bu ortamda Almanya’da ırkçılığa maruz kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 22, ırkçılığa tanık olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 45.

Azınlıkların yüzde 58’inin hayatlarının bir noktasında ırkçılığa maruz kaldıklarını söylediği Almanya’da, Almanya’da bir polis açıklamasına göre 2022’de Müslümanlara karşı 26’sı camilere saldırı olmak üzere 364 suç bildirildi.

2022 Leipzig Autoritarismus-Studie yabancı düşmanlığı, demokrasi ve otoriterlik araştırmasına göre, yanıt verenlerin yüzde 70,2’si Müslüman göçmenlerin yasaklanmasından yana ve yüzde 79,3’ü kendilerini Almanya’da yabancı gibi hissediyor.

2020’deki aynı ankette, yalnızca %24,7’si Müslüman göçmenlerin yasaklanmasından yanaydı.

Yunanistan

2022’de Irkçı Şiddet Kayıt Grubu adlı bir kuruluş, önceki iki yılın kayıtlarını inceleyen bir rapor yayınladı. Buna göre 2021 yılında ırkçı ve ayrımcı saldırılarda 2020 yılına göre azalma oldu. Ülkede ırkçılık nitelikli 72 suç işlendiği, bunların 28’inin göçmenlere karşı işlendiği belirtildi.

Yunan polisi, 2021’de 17’si inanç saldırıları olmak üzere 44 ırkçı saldırı olduğunu bildirdi.

Raporda ayrıca ülkedeki mülteci merkezlerinden birinde bulunan 16 yaşındaki Pakistanlı bir çocuğun bir grup tarafından darp edilerek 2 kişi tarafından kurtarıldığı, ardından yaklaşık 40 kişilik bir grubun merkeze gelerek taş attığı da belirtiliyor. ve binadaki tuğlalar.

Hollanda

Polisin açıkladığı istatistiklere göre, Müslümanların ibadethanelerine sık sık saldırıların yapıldığı ve Ramazan ayında İslam karşıtı grupların ibadethanelerin etrafında mangal yaptığı Hollanda’da inançlara yönelik saldırıların yüzde 67’si Müslümanlara yönelikti.

İş yerinde ayrımcılık bildiren 63 kişiden 39’u Müslüman iken, okulda ayrımcılık bildiren 30 kişiden 26’sı Müslümandı.

Movisie’nin bir raporuna göre, Müslümanların medyada 26 toplumsal ayrımcılık şikayetinden 11’ini ve medyada 15 ayrımcılık şikayetinden 10’unu bildirdiği bir ülkede, 2022’de ayrımcılıkla mücadele kurumlarına yapılan 390 şikayetin yüzde 79’u Müslümanlar tarafından yapıldı. ayrımcılık üzerine araştırma yapar.

ispanya

İspanya Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Gözlemevi’nin (İspanyol Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Gözlemevi) raporuna göre, 2019’dan bu yana her yıl nefret suçlarında artışa tanık olan İspanya’da sosyal medyada İslamofobik ve ırkçı dilin arttığı belirtildi. OBERAX).

Temmuz-Ağustos 2022’de yapılan bir OBERAXE araştırmasına göre, bir önceki yıl yüzde 14,7 olan ülkede sosyal medyada kullanılan toplam nefret söyleminin yüzde 20’si Müslüman karşıtı söylemdi.

Büyük Britanya

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Mart 2021 ile Mart 2022 arasında İngiltere ve Galler’de Müslümanlara karşı işlenen suçların sayısı bir önceki döneme göre yüzde 26 arttı.

İnanca karşı işlenen 8 bin 730 suçun 3 bin 459’unun Müslümanlara karşı işlendiği belirtilen açıklamada, ülkede bin 800’ü aşkın caminin en az yüzde 35’inin yılda en az bir kez saldırıya uğradığı belirtildi.

Müslümanlara yönelik saldırıların yaklaşık yarısını binalara yönelik saldırılar ve hırsızlıklar oluştururken, bunların yüzde 17’si binalardaki kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir.

AB ülkeleri, Avrupa Komisyonu’nun tavsiyelerini eylem planlarına dahil etmelidir.

Rapor ayrıca, Müslüman karşıtlarıyla mücadeleye yönelik belirli politika önerilerini de listeliyor.

Avrupa Konseyi’nin Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu’nun (ECRI) tavsiyelerinin dikkate alınması gerektiğini belirten tavsiye listesi, bunların üye devletlerin çeşitli ulusal eylem planlarında yer alması gerektiğini de vurguladı. Avrupa Birliği (AB).

AB Temel Haklar Ajansı (FRA) ve diğer AB kurumlarının vardığı sonuçların ciddiye alınması ve terörle mücadele mevzuatının Avrupa’daki Müslüman toplumlara verdiği zararın kabul edilmesi gerektiğini söyleyen raporda, Avusturya Viyana Ayrımcılıkla Mücadele ve Aşırıcılıkla Mücadele Forumu’nun entegrasyon bağlamında dahil olduğu AB ülkeleri, buna karşı çıkması gerektiğini kaydetti.

“Ukrayna’daki savaş ırkçı bir politika gösterdi”

AA muhabirine iletiyi değerlendiren Doç. Dr. Bayraklı, 2022’de Avrupa’nın gündemini Rusya-Ukrayna savaşı oluştururken, Müslümanlarla ilgili tartışmaların ikinci plana düştüğünü söyledi.

Savaşın Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü de gösterdiğine dikkat çeken Bayraklı, şunları kaydetti:

“Ukrayna’daki savaş, Avrupa’nın İslam dünyasından gelen mülteci ve göçmenlere yönelik ırkçı politikasını teşhir etti. Şimdiye kadar, Avrupa’nın yeni mültecileri kabul edemeyeceğine inanılıyordu çünkü Avrupa fırsatlarla dolup taşıyor. Ancak Avrupalılar, Ukrayna’da savaş başlar başlamaz birkaç gün içinde milyonlarca mülteciyi kabul ederek durumun böyle olmadığını gösterdiler. Dolayısıyla Ukrayna’daki savaş, tüm bu tartışmaların arkasında çok ciddi bir ırkçı politikanın olduğunu, Müslümanların Avrupa’ya kabul edilmediğini, sınırların kapatıldığını, Doğu Akdeniz’de ve Ege’de binlerce insanın hayatını kaybettiğini, yaşadıklarını bize açıkça gösterdi. tekneler batıyor ve kurtarılmıyorlar ve izleniyorlar”.

AAA

İlginizi Çekebilir