BALKAN | Avusturya, aşırı hız yapan sürücülerin arabalarına el koyacak

Avusturya Çevre, Enerji ve Ulaştırma Bakanı Leonora Gewessler, aşırı hız yapan sürücülerin çevre için ciddi tehlike oluşturduğunu ve araçlarına el konulacağını söyledi.

Gewessler, düzenlediği basın toplantısında hız sınırını aşanlara yönelik hazırlanan yeni yasa tasarısını kamuoyuyla paylaştı.

Bakan Gewessler, aşırı hız yapanların çevre için ciddi tehlike oluşturduğunu ve bu kişilerden “suç unsuru (araç)” alacaklarını söyledi.

Gewessler, hız yapanların trafiğin kontrolünü tamamen kaybederek ölümcül kazalara yol açtığını kaydetti.

Yeni yasaya göre polis, gözaltına alınan bir kişinin aracını olay yerinde bağlayacak ve şehir içinde ve dışında belirlenen hız sınırlarını aşan kişiler hakkında dava açacak. Mahkeme, bir kişinin hız sınırını ne kadar ve ne sıklıkta aştığına bağlı olarak bir karar verecektir.

Bir sürücü şehir içinde saatte 80 kilometre ve şehir dışında saatte 90 kilometre hızla giderken yakalanırsa, aracı geçici olarak tutuklanır.

Ancak hız sınırının aşırı aşılması durumunda, örneğin sürücünün şehir içinde 120 km/h, şehir dışında ise 220 km/h hızla alıkonulması halinde aracına el konulacak ve açık arttırmayla satılacaktır. Gelirler, yerel ve merkezi birimler arasında dağıtılacaktır.

İlginizi Çekebilir