BALKAN | Bağnaz Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskını

İsrail güçlerinin koruması altındaki düzinelerce fanatik Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinde 252 fanatik Yahudi yerleşimcinin Aksa’nın avlusuna baskın düzenlediği belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre fanatik Yahudiler, Madyaribe kapısından çok sayıda İsrail polisinin koruması altında Harem-i Şerif’e girdi.

İsrail polisi de baskın sırasında 50 yaş altı Filistinlilerin namaz kılmak için Aksu’ya girmesine engel oldu.

Bugünü ve yarını kapsayan dini bayram Şavuot kisvesi altında Yahudi yerleşimcilerin aramaları nedeniyle ilerleyen saatlerde baskınların artacağından korkuluyor.

Kudüs’teki İslami Vakıflar Ofisi’nin egemenliği ihlal edildi

İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Mescid-i Aksa; Ürdün vakıfları, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’nın bir parçası olan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesi altındadır.

Ancak 2003 yılından itibaren yönetimin izni olmadan Yahudiler, İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde türbeye giriyor.

Bu sızmalara baskın adını veren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini vurgulamaktadır.

AAA

İlginizi Çekebilir