BALKAN | BM, dünyadaki plastik kirliliğini sona erdirmek için uluslararası anlaşma hazırlıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Kasım 2023’e kadar plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir uluslararası anlaşma taslağı hazırlanması gerektiğine karar verdi.

Paris’te UNESCO 175 ülkeden heyetlerin ve merkezinde STK’ların katılımıyla, plastik kirliliği 2024’te ortadan kaldırılmasını hedefleyen uluslararası bir anlaşmaya varılması amacıyla düzenlenen müzakerelerin ikinci faslı dün sona erdi.

Fransa Dışişleri ve Çevresel Dönüşüm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu haftaki görüşmelerin sonuçlarından bahsediliyor.

Açıklamada, yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılması için 3 müzakere faslının daha düzenleneceği belirtilirken, bunların Kenya, Kanada ve Güney Kore’de düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Açıklamada, UNESCO’daki müzakerelerde hedeflerin ilerletilmesi için anlaşmaya varıldığı belirtilirken, Uluslararası Müzakere Komitesi (INC) Başkanı Gustavo Mesa-Cuadra Velasquez’e önceden bir anlaşma taslağı hazırlama talimatı verildiği kaydedildi. Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılacak müzakerelere başkanlık edecek. Müzakerelerin Nairobi faslı Kasım 2023’te gerçekleşecek.

Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesi (UNEA), dünyadaki plastik kirliliğini ortadan kaldırmak için 2022 yılında Kenya’nın başkenti Nairobi’de uluslararası bağlayıcılığı olan bir anlaşmanın 2024 yılı sonuna kadar imzaya açılması çağrısında bulunan bir kararı kabul etti. INC. .

Anlaşma ile plastik ürünlerin üretiminden işlenmesine kadar tüm üretim sürecinin kontrol altına alınması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor.

AAA

İlginizi Çekebilir