BALKAN | BM, geçen yüzyılda bölgedeki en güçlü depremleri ilan etti

BM Genel Sekreter İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan depremlerin bölgede son yüzyılın en kötü olayı olduğunu söyledi.

Griffiths, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile birlikte katıldığı Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Griffiths, Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen şok edici görüntülerin yanı sıra bölgede depremzedeler görmenin de kendisini derinden üzdüğünü belirterek, “Depremin merkez üssü olan bu yerde pazartesi (depremler) yaşanan en kötü olay. . geçen yüzyılda bölgede ne oldu. söz konusu.

Griffiths, hem Türkiye’nin hem de bölgeye yardım için gelen uluslararası arama kurtarma ekiplerinin depremden etkilenen bölgelerdeki çabalarına işaret ederek, “Burada gördükleriniz (arama kurtarma, yardım faaliyetleri) bu kötü günlerde, Bu ulusal felaket, Türkiye’den ve uluslararası arenadan. Yardıma verilen tepki emsalsiz.” dedi.

Griffiths, deprem nedeniyle dünyanın 100’den fazla ülkesinin Türkiye’ye yardım gönderdiğini ve enkaz altında kalanları kurtarmak için birçok ülkenin arama kurtarma çalışmalarına katıldığını hatırlatarak, daha fazlasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

BM Acil Yardım Koordinatörü Griffiths, ailelerin ve çocukların barınma, beslenme ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi önemli bir sürecin başladığını belirterek, “Bu insanlar unutulmasın diye buradayım. BM ve temsil ettiğimiz tüm ülkelerin bu zor zamanda halkınızla dayanışma içinde olduğunu söylemek için buradayım.” değerlendirmesini yaptı.

Türk arama kurtarma ekiplerinin ve Türk halkının deprem bölgesindeki çalışmalarını öven Griffiths, Türk halkının, anne babaların ve arama kurtarma ekiplerinin aile bireylerini, çocukları ve bir kişiyi daha kurtarmak için gösterdikleri cesareti asla unutmayacağını söyledi. bütün gününü enkaz altında geçiren bir adam.

Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarını da değerlendiren Griffiths, “Burada gördüğümüz olağanüstü bir insanlara yardım operasyonu. Bunu Kahramanmaraş ilçesinin her yerinde ve il genelinde görüyoruz. Bence Türk hükümetinin bu operasyon için teşekkür etmesi ve takdir etmesi gereken çok şey var.” sözlerini kullandı.

Griffiths, depremden etkilenen bölgelere ilave uluslararası yardım ulaştırmak için gerekli çabayı göstermeye devam edeceklerini vurguladı.

İlginizi Çekebilir