BALKAN | BM İran’da 23 yaşındaki idamı kınadı

Birleşmiş Milletler (BM), İran’da ülke çapındaki protestolarla bağlantılı olarak ölüm cezasına çarptırılan 23 yaşındaki bir gencin infazını kınadı.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, BM uzmanlarının İran’daki idam cezasıyla ilgili endişelere dikkat çektiği belirtildi.

Açıklamada, Tahran’daki İslam İnkılap Mahkemesi’nin 23 yaşındaki İranlı bir genci “Allah’a savaş açmakla” suçladığı ve İran makamlarının bugüne kadar 12 kişiye verilen idam cezalarını onayladığı kaydedildi.

Adil olmayan yargılamalar nedeniyle infazların keyfi olarak can aldığına dikkat çekilen açıklamada, BM uzmanları 23 yaşındaki zanlının infazını kınadı.

Uzmanlar ayrıca İran’ı ölüm cezasının kaldırılmasına yönelik bir moratoryum uygulamaya çağırdı.

İlk ölüm cezası infaz edildi

İran’da genç bir kadının polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından idam cezasına çarptırılan 11 kişiden biri olan Muhsin Shikari’nin gösterilerle bağlantılı olarak infaz edildiği bildirildi.

Shikari, İran’daki Mahs Emini protestolarıyla bağlantılı olarak idam edilen ilk gösterici oldu.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle bağlantılı olarak şu ana kadar 11 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Devrim mahkemeleri tarafından verilen ölüm cezaları Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmalıdır. Yargı Başkanı Ghulam Hussein Muhsini Ecey, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, idam cezasına çarptırılanlardan bazılarının cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceğini söyledi.

İran Ceza Kanunu’na göre “huzuru bozmak, zarar vermek ve devlete karşı savaş açmak” gibi suçları işleyenler yargılanıyor ve idama mahkum ediliyor.

AAA

Random Post